Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

2016 ÖSYS Üniversite Tercih Kılavuzu yayımlandı

0 274

2016 Tercih Kılavuzu ÖSYM tarafından paylaşıldı. ÖSYS 2016 Tercih Kılavuzu’nun paylaşılmasının ardından öğrenciler tercih dönemi öncesinde incelemelerine başladı.

Üniversitelerde eğitimlerini sürdürmek isteyenler bu yıl yapılan sınavlara girdiler. Önce 13 Mart 2016’da Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giren adaylar, ardından 18-19 Haziran 2016 ve 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde ise Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girdiler. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen bu sınavlardan alınan puanlar, yükseköğretim kurumlarında eğitimlerini sürdürecek adayların kaderlerinde belirleyici olacak. Adaylar bu süreçte ÖSYS 2016 Tercih Kılavuzu‘ndan faydalanacaklar. Adayların üniversitelere yerleştirilmesinde en önemli etken aldıkları puanlar olsa da, tercih süresinde yaptıkları hamleler de yerleştirilecekleri okulların belirlenmesinde etkili oluyor. Bu nedenle tercih işlemlerinde dikkatli davranmak ve özenli tercihlerde bulunmak oldukça önemli hale geliyor. Tercih işlemlerinin yapılacağı bu günlerde adayların en büyük yardımcısı her şeyden önce ÖSYS 2016 Tercih Kılavuzu olacak. Adayların 2016 ÖSYS Tercih Kılavuzu‘nu dikkatli incelemeleri ve burada bulunan bilgileri göz önünde bulundurularak tercih işlemlerini yapmaları gerekiyor. Çünkü tüm öğrenciler tercih işlemlerinde hayallerini süsleyen üniversitelere yer veriyorlar ve bu okullara yerleştirilmeyi düşlüyorlar. Adaylar 2016 Tercih Kılavuzu’nda verilen bilgileri göz önünde tutmadan tercih yaptıklarında bunun neticesinde istemedikleri, daha doğrusu daha az istedikleri okullara yerleştirilebiliyor ve sonrasında bu nedenle mutsuz olabiliyorlar. ÖSYM, tercih işlemlerini yapacak adayların faydalanmaları için 2016 Tercih Kılavuzu’nu yayımladı. Haberimizden hem ÖSYS Tercih Kılavuzu’na ulaşabilir, hem de tercih işlemleri hakkında bilgiler alabilirsiniz.

LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM’DEN 2016 TERCİH KILAVUZU DUYURUSU

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2016 yılının ÖSYS Tercih Kılavuzu’nun yayımlandığını adaylara duyurdu. “2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Yayımlanması” adıyla yapılan duyuruda, “2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 27 Haziran-12 Temmuz 2016 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

ÖSYS 2016 TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

ÖSYS TERCİH İŞLEMLERİ HANGİ TARİHLERDE YAPILACAK?

LYS’nin ardından adaylar büyük bir heyecanla ÖSYS tercih işlemlerinin başlamasını beklemeye başlamıştı. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda, tercih işlemlerinin başladığı ve adayların bu işlemlerini yapabilecekleri duyuruldu. ÖSYS 2016 Tercih Kılavuzu’nu 27 Haziran 2016 Pazartesi günü adayların erişimine açtı. Tercih işlemleri ise 26 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak. Bu tarihten itibaren adaylar 2 Ağustos 2016 tarihine kadar ÖSYS tercih işlemlerini yapabilecekler.

TERCİH İŞLEMLERİ NEREDEN YAPILACAK?

Öncelikle adaylar tercih işlemlerini yaparken, ÖSYM tarafından yayımlanan 2016 Tercih Kılavuzu’ndan faydalanacaklar. ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde yapılabilecek tercih işlemleri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nden (https://ais.osym.gov.tr) yapılacak. Tercih işlemlerinin yapılacağı alan tercih süresi boyunca adaylara açık olacak. Tercihte bulunacaklar, sonradan bir değişiklik yapmak istediklerinde sistem üzerinden bu değişikliği yapabilecekler. Öte yandan ÖSYS tercih işlemlerini tamamlayan adayların tercihlerinin yer aldığı listenin bir dökümünün çıktısını alarak saklamaları da adayların faydasına olacaktır.

[ad id=”3028″]

ÖSYM TERCİH EKRANI İÇİN TIKLAYIN

ÖSYS 2016 TERCİH KILAVUZU İÇERİĞİ

Tercih işlemlerinde bulunacak adaylara gerekli bilgilerin tamamı ÖSYS Tercih Kılavuzu’nda yer alacak ve adaylar burada yer alan bilgilerden faydalanarak tercihlerini yapabilecekler. 2016 Tercih Kılavuzu’nda; Yükseköğretim Programlarına Öğrenci Yerleştirme İle İlgili Genel Bilgiler, Tercih İle İlgili Bilgiler, ÖSYS’de Yükseköğretim Programlarına Yerleştirme İşlemleri Nasıl Yapılacaktır?, Yükseköğretim Programlarına Kayıt İşlemleri, Özel Yetenek Gerektiren Yükseköğretim Programlarına Öğrenci Alımı Nasıl Olacaktır? bölümleri yer almaktadır. Bu konular alt başlıkları ile öğrencilerin detaylı bilgi almasına sağlayacaktır.

KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?

2016 ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir. Bunlar; 2016-YGS’ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar, 2016-YGS’ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar, sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar şeklindedir.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Adaylar, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı için lisans programlarına ve ön lisans programlarına; YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları ve varsa sınavsız geçiş hakları, okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecekler. Diğer taraftan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar kendi alanları ile ilgili ön lisans programlarının sınavsız geçiş kontenjanlarına sınavsız olarak yerleştiriliyorken; okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, sınavsız geçiş ile ilgili öncelikleri, ortaöğretim başarı puanı (OBP), yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde bulundurulacak.

OBP’LERİN ÇARPILACAĞI KATSAYILAR

OBP’lerin yerleştirme puanlarına katkısı, adayların bir önceki yılda bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olup olmamalarına göre farklılık gösterecektir. 2015-YGS/LYS sonucuna göre, bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazanmış adaylar, kayıt yaptırmamış veya kayıtlarını sildirmiş olsalar bile, 2016-YGS/LYS’lere girdikleri takdirde OBP’leri 0,06 ve kendi alanında ek puanlı bir programa yerleştirilirken ayrıca 0,03 katsayısıyla çarpılacaktır. 2015 YGS/LYS puanına göre bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, 2016-ÖSYS’de sınavsız geçişle bir yükseköğretim programına yerleştirilirken bu adayların OBP’lerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. 2015-ÖSYS’de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2016-ÖSYS’de OBP’lerine uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu kurallar, 2016-ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar için 2017-ÖSYS’de de geçirli olacak.

SINAVSIZ GEÇİŞLERDE METEB ÖNCELİKLİ OLACAK

2016 Tercih Kılavuzu’nda belirtildiği üzere, sınavsız geçiş yapacak adaylar, eğer isterlerse mezun oldukları programlara en yakın programların uygulanacağı meslek yüksekokullarına yerleştirilebilecekler. Bu adayların yerleştirilmesinde öncelik kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içinde tercih yapanlara verilecek. Yani her aday kendi bölgesinde diğer adaylara göre daha avantajlı olacak. Sınavsız geçiş yapacak adayların yerleştirilmesinde; mezuniyet yılı yeni olan adaylara öncelik verilecektir. Öte yandan aynı yıl mezun olan adaylar arasında yapılacak tercihlerde ise öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. sırada Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. sırada Meslek Lisesi ve 4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunna meslek liselerine verilecektir. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – dışı bilgileri aynı olduğu takdirde ise bu kez OBP’si yüksek adaylara öncelik verilmektedir. Tüm bilgileri aynı olan adaylarda ise yaşı küçük olan adaya öncelik veriliyor.

ÜNİVERSİTE TERCİHİNİZİ YAPARKEN BUNA DİKKAT EDİN

Üniversite eğitimi kişinin hayatına etki edecek bir durumdur ve bu nedenle tercih işlemlerinde son derece titiz davranılması gerekmektedir. Geleceklerini etkileyecek bir karar verme arifesinde olan adaylar bu tercihlerinde mutlaka ama mutlaka ÖSYS 2016 Tercih Kılavuzu’na dikkatle okunmalıdır. Bu aşamadan sonra öncelikle gelecekte nerede olmak istediğinize dikkat etmeniz gerekir. Yapmak istediğiniz bir iş varsa, ya da sektör varsa tercih işlemlerinde sizi bu işlere götürecek tercihlere yönelmeniz gelecekte mutlu olmanız açısından önem arz etmektedir. Eğer bu hususa dikkat etmezseniz, gelecekte büyük bir pişmanlık duyabilir, sevmediğiniz bir işi yapmak zorunda kalabilirsiniz.