Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

2017 MBSTS Soru ve Cevapları

0 2.090

8 Nisan 2017 tarihinde uygulanan 2017 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit  Sınavının (2017 DİB-MBSTS)Temel Soru Kitapçıkları,  sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden erişime açılmıştır. Sınava başvuran adaylar 10 gün süreyle ÖYSM tarafından yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı soru ve cevaplarını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir.

[ad id=”2320″]

tıklayınız

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 17 Şubat- 27 Şubat 2017 tarihleri arasında başvuruları alınan MBSTS yapıldı. Sınav 14:30’da başladı ve 90 dakika sürdü.

MBSTS Sorularını Tartışıyoruz

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgi Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) sorularını tartışalım. Sizce sınav soruları kolay mıydı, zor muydu? Hatalı olduğunu düşündüğünüz soru var mı?

Siz de MBSTS sınavına ilişkin görüşlerinizi haberimizin altında yer alan yorumlar kısmından bizimle ve sınava giren diğer adaylarla paylaşabilirsiniz.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması[ad id=”2320″]

8 Nisan 2017 tarihinde uygulanan MBSTS sonuçları Sınav sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasında açıklanacak. Adaylar, sınav sonuçlarını, ÖSYM’ninhttps://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Sonuç bilgisinde doğru/yanlış cevap sayıları ve adayın aldığı puan belirtilecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

MBSTS Puanının Kullanılacağı Alanlar

  • Kariyer basamaklarında yükselmeler
  • Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için müftü, vaiz ve eğitim görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri
  • Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği
  • Diyanet personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları