Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Aile üniversitesi kuruldu

0 88
Karşıyaka Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Ege İş Kadınları Derneği örnek bir işbirliğine imza attı. Aile yapısını güçlendirmek ve bunu topluma yansıtmak için el ele veren üç kurum ‘Aile Üniversitesi’ni kurdu.

Çocuklara ve ebeveynlere yönelik eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarını sürdüren Karşıyaka Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Ege İş Kadınları Derneği işbirliğinde yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Bozulan aile yapısını onarmak, anne-baba-çocuk ilişkilerini güçlendirmek ve sağlıklı aile yapısı ile topluma yön vermek için el ele veren üç kurum, ‘Aile Üniversitesi’ oluşturdu.

Uygulama kapsamında anne ve babalara, aile hukuku, aile sağlığı, din, bütçe yönetimi, iletişim, zaman yönetimi ve girişimcilik konularında eğitimler verilecek. Eylül ayında başlayacak eğitimler Aralık ayına kadar devam edecek. Her eğitim 40 kişilik kursiyerlerden oluşacak. Eğitimleri başarıyla tamamlayanlara sertifika verilecek.

“ANNE-BABALAR BU DENEYİMİ YAŞAMALI”

“Aile toplumun en önemli yapı taşıdır” diyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Ailede yaşanan olumlu ve olumsuz her gelişme topluma da yansır. Aile bireyleri bu üniversitedeki deneyimleri mutlaka yaşamalıdır. Çekirdek aile yapısının çok daha güzel ve mutlu bir şekilde yaşamasına katkı sağlayacağız. Kendi aralarındaki sorunlarını çözen bir anne-baba, çocuğuna da faydalı olur ve bu sayede toplum gelişir” dedi.

EGİKAD Başkanı Betül Elmasoğlu ise “Çok güzel ders konuları ve içerikler var. Güzel bir işbirliğine imza attık. Aile yapısını korumak ve geliştirmek için örnek bir projeye daha imza atıyoruz. Bu eğitimler sürdürülebilir olacak ve önce İzmir’i sonra da Türkiye’yi saracak” derken, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Asuman Altay da “Böyle bir projeye imza atmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Sadece akademik değil, sosyal ve gelişime açık konuları da ele aldık. Aile yapımızı daha sağlıklı bir hale getirmek için el birliği ile çalışacağız” şeklinde konuştu.

Dha