Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Avustralya’nın ilk başörtülü devlet yöneticisi olacak

0 68

Avustralya’da Canterbury-Bankstown bölgesinin yönetim kurulu için seçimler sona erdi. Seçimlerden galip çıkan Nadia Saleh Avustralya’nın ilk başörtülü devlet yöneticisi olacak.

Lübnan’dan Avustralya’ya göç edip, buradaki siyasi kariyerinde giderek yükselen Nadia Saleh, Avustralya’da bir ilke imza atarak ülkenin ilk başörtülü devlet yöneticisi olma ünvanını kazanmak üzere.

Canterbury-Bankstown’da yapılan yerel seçimlerde yüksek bir oy oranları ile seçilen Nadia Saleh, sonuçların resmi olarak açıklamasının ardından meclis üyesi olarak bu ünvana sahip olacak.

Seçilen dört müslüman adaydan biri olan Saleh, 4 çocuk annesi. Lübnan’daki iç savaştan kaçan Saleh, geldiği Avustralya topraklarında evlenip, Lübnan’da aldığı eğitimi kullanarak topluluk içinde kendini fark ettirmiş. Uzun süredir şimdi seçildiği Canterbury-Bankstown’da yaşayan Saleh, buradaki halk tarafından sevilen bir isim olmayı başarmış.

Daha önce  Riverwood Topluluk Merkezi’nin de yöneticiliğini yapmış olan Saleh, çevresinde de dindar olarak biliniyor. Saleh’in yerel yönetimler ile ilgili bilgisi ise eşinin eski bir belediye başkanı olmasından geliyor.

Saleh’in seçilmesi ise Müslüman karşıtlarını rahatsız etmiş durumda. Saleh’in daha önce söylediği, “Kuran’dan başka yasalar koyanlar, inkarcılardır’ sözleri bölge basını tarafından anında servis edildi ve yayınlandı.”

Daily Mail’in haberine göre Saleh’in resmi olmayan sonuçlara göre 14 bölgeden 8’ini kazandığı ilan edildi. Bu da Saleh’in zaferini ilan etmesi için yeterli bir sebep.

Kaynak: Risale Haber