Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Banka altın hesabı açmak caiz midir?

1 18.084

Bankaların altın hesabına veya altın fonuna para yatırmak caiz midir?

Bankaların altın fonu caiz midir? Herhangi bir faiz işlemi yoktur ve tamamen altının kar zararına bağlıdı.

Cevap ( Diyanet İşleri Başkanlığı )

Bankalarda, altın ve döviz alım satımı için açılan fona para yatırmakta sakınca yoktur. Ancak, bu fonun işlemleri içerisinde repo, tahvil, bono alımı satımı gibi faizli işlemlerin bulunması halinde, bu fonlara para yatırmak caiz değildir.

Ayrıca söz konusu altın veya döviz hesabına yatırılan paraların ilgili banka tarafından nerelerde değerlendirildiğine, islama uymayan işlemlerin ve uygulamaların olup olmadığına göre de hüküm değişmektedir. Örneğin bazı bankalar “Altın fiyatlarının yükselmesiyle kazanıyor, düşmesiyle anaparanızı koruyorsunuz” şeklinde bir güvence vermektedirler. Bu durum caiz değildir.

Ancak altın veya döviz hesabına yatırılan para ile faizli işlemlerde kullanılmadan helal olan ticari işler yapılırsa ve yapılan ticaretin sonucunda da kâr-zarar paylaşılırsa altın veya döviz hesabına para yatırılması, caiz olur.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet.com

Soru

Katılım bankalarından gram ile altın hesabı açmak caiz midir?
Cevap 

[ad id=”14″]

( Fetvayı veren : Fatih Talu )
Bismillahirrahmanirrahim

Katılım bankalarından gram ile altın hesabı açmak caizdir. Burada kişi “al şu parayı, bana bu kadarlık altın al” demektedir. Yani bir nevi o kadar miktar altını emanet etmektedir.

Yaptığımız araştırmalara göre banka-finans kurumlarındaki altın hesaplarının özellikleri ve insanların böyle bir hesabı tercih etmelerindeki nedenler şunlardır:

Öncelikle bankalarda iki çeşit altın hesabı vardır. Birincisi vadesiz olup hesaba herhangi bir faiz işletilmemekte, ikincisi ise vadeli olup hesaba faiz işletilmektedir. Vadeli altın hesabı faizli olduğu için dinen caiz değildir.

Vadesiz altın hesabında ise herhangi bir faiz söz konusu değildir. Kişilerin böyle bir hesabı tercih etmelerinin nedenlerine gelecek olursak:

Birinci neden, güvenliktir. Evde altın tutmak yerine, bankada daha güvenli bir şekilde altın tasarrufu amaçlanmaktadır. İkinci neden maliyetlerle ilgilidir. Altın işçiliği maliyetinin ödenmemesi, hesap işletim ücretinin olmaması, işlem ücretinin olmaması, düşük ayarlı, aski tarihli altın alma riskinin olmaması ve vergi avantajları gibi nedenler bu kapsamdadır.

Bir bankada vadesiz yani faizsiz altın hesabı açtırmak dinen caiz olsa da, açtırmamak daha uygundur.

Çünkü bu şekilde faizli bankaya sermaye sağlanmakta, çalışmaları maddi olarak desteklenmiş olmaktadır.
Altın hesap için finans kurumlarının tercih edilmesini tavsiye ederiz.
Selam Ve Dua ile

SORU: Hocam öncelikle Selamun Aleykum, Bir kardeşimiz şöyle bir soru sormuş:

“Finans kurumu hesabımdan altın alıyorum. İnternet üzerinden gramını 70 liradan alıp, fiyatı yükselince satıyorum. Bu caiz mi? Bir de alacağım altının gramı belli ama bankaya gidip bana altın olarak ver desem öyle bir altın yok. Sadece gramına para bağlıyoruz. Bu caiz mi acaba? ” ben Albaraka Türk genel müdürlükte çalışıyorum şubedeki arkadaşlara sordum altın veriliyor mu diye cevaben; 5 kg’dan sonra 1 kg katlarıyla veriliyor dediler. 5 kg, 6 kg, 7 kg gibi. Ama 5 kg altında verilmiyor. Böyle olunca oluyor mu?

CEVAP: (Fetvayı Veren : ) Sanal âlemden altın alınıp satılması doğru değildir. Çünkü altın ve gümüşün satılıp alınmasında şöyle bir şart vardır: Altın ve gümüş, alınıp satılırken malın alınması ve ücretin teslim edilmesi aynı mecliste gerçekleşmelidir. Taksitle ya da biraz sonra ödemek üzere yapılan alış veriş caiz değildir. Bu hüküm, bütün ticari alanlar için değildir. Özellikle kuyumcuları ilgilendiren bir hüküm olarak bilinmelidir. İnternet üzerinden yapılan altın alışverişinde sizin parayı ödemeniz kredi kartı ile olacaktır. O da anında karşı tarafa geçirilirken sizden çıkış yapılmayacaktır. Yani siz taksitle alır gibi alacaksınız. Onların da size verdi kleri altını sizin adınıza teslim alacak birine vermeleri diye bir şey yoktur. Bütün bunlar, şu veya bu şekilde giderilebilir gibi görülse de kâğıt üzerinden ya da tuşlarla yapılan alış verişler fıkıh açısından risktir. Altının kendisi olmadan gramı üzerinden yapılan satışı da aynen böyledir. Beş gram altını sizin adınıza alıp kasaya koyuyorlarsa böyle bir satış olabilir. Tavsiyemiz, içinde şüphe bulunan alış verişlerden uzak durulmasıdır. Allah’a emanet olun.

Yorumları Göster (1)