Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift misiniz?

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift misiniz?

Sperm Kalitesini Arttıran 10 Besin. Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift misiniz? O zaman bu diyet tam size göre.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, nardan, siyah çikolataya uzanan ve sperm kalitesini olumlu etkileyen 10 besin maddesini açıkladı.

Domates

Domates “likopen ” adı verilen antioksidan için en iyi kaynaklardan biridir.

Ceviz

Ceviz, omega 3 açısından zengin bir kaynak olup, her gün tüketilen 1 avuç ceviz sperm sayısı, hareketi ve şeklini olumlu etkiliyor.

Kabak Çekirdeği

Sperm gelişiminde ve testosteron üretiminde önemli rol oynayan çinko açısından çok zengin bir besindir. Başka vitamin ve mineralleri de içerir. Çiğ olarak salatalarla tüketilebilir.

Mercimek

Hem kadın hem de erkek üremesinde öneme sahip olan “doğal folik asit ” kaynağıdır.

Yabanmersini

Mükemmel bir anti enflamatuar ve antioksidandır. Sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkileri vardır. Günde bir avuç tüketilmesi yeterlidir.

Su

Sperm sayı ve kalitesini olumlu etkilemenin en basit yolu yeterli su içmektir.

Nar

Adeta süper gıda diyebiliriz “nar ” için. İltihap önleyici, kan dolaşımını düzenleyici ve testosteron üretimini artırıcı etkiye sahiptir. 7 hafta boyunca, her gün nar suyu içen sıçanlarda, sperm hasarını önleyen antioksidanların üretiminde artış saptanmıştır. Üstelik bu ülkemiz kaynaklı bir çalışmadır.

Siyah Çikolata

Sperm sayısını ve hareketini düzelten ve de ejekülat volümünü artıran bir amino asit olan L-arginin, siyah çikolatada bol miktarda bulunur. Çikolata daha siyah oldukça, faydası da daha fazla olmaktadır. Özellikle yüzde 85 kakao oranı içerenler tercih edilmelidir.

İŞTE VAZGEÇİLMESİ GEREKEN İKİ ŞEY

Kafein

Yapılan çalışmalarda kafeinin sperm sayısı üzerine olumsuz etkisi olmamakla beraber, şekil ve hareketini olumsuz etkilemektedir.

Diyet İçecekler

Yapay bir tatlandırıcı olan “aspartam ” sperm sayısını azaltır ve DNA hasarına yol açar. Bu nedenle yapay tatlandırıcılı içeceklerden de uzak durmak gerekir.

Sosyal Medya Hesaplarımız...
facebooktwitteryoutubegoogleplus

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

34 + = 44