Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafızlık icazet merasimlerine katıldı

0 128

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yalova İl Müftülüğünün hafızlığını tamamlamış kız ve erkek öğrenciler için düzenlediği hafızlık icazet merasimlerine katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş erkek hafızlar için Yalova Merkez Camii’nde Cuma Namazı öncesinde düzenlenen “Hafızlık İcazet Merasimi”nde yaptığı konuşmada, Kur’an-ı Kerim’in korunmasının yollarından birisinin de hafızlar olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, çocukların camilere yoğun bir ilgisinin olduğunu ifade ederek, “Camilerimiz çocuklarımızla dolup taşıyor elhamdülillah. İstiyoruz ki daha da sayıları artsın, istiyoruz ki hocalarımız, onların başındaki kendilerini bu hizmete adamış olan hocalarımız Kur’an-ı Kerim’in nuruyla çocuklarımızın, gençlerimizin kalplerini nurlandırsınlar, aydınlatsınlar” dedi.

Başkan Erbaş, şeytanın Müslümanı yoldan çıkarmak için en çok kolladığı anın onun Kur’an’dan uzak kaldığı an olduğunu kaydetti.

Dünyanın Kur’an sayesinde karanlıklardan aydınlığa çıktığını belirten Başkan Erbaş, “Kur’an’ı gönüllerine, zihinlerine yerleştirmiş ve hayatını Kur’an’a göre tanzim etmiş Müslümanlar sayesinde bu kıyamete kadar gerçekleşecektir. Hep böyle oldu bundan sonra da böyle olacaktır” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, yaz Kur’an kurslarının önemini vurgulayarak, Türkiye’de çocukların %13-14’nün temel dini bilgilerini örgün öğretimle, imam hatip ortaokullarından, imam hatip liselerinden öğrendiklerini, geri kalan çocukların ise camilerde yaz Kur’an kurslarından temel dini bilgilerini öğreneceklerini kaydetti.

“Hafız sayısı nüfusumuza göre yeterli değil”

Hafızlık yapmak kadar yaptırmanın da o kadar çetin bir iş olduğunu anlatan Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Bu yıl hafızlık imtihanına müracaat eden hafızlığını bitirmiş kardeşlerimizin sayısı 8 bin 500 civarında. Yılda 3 sefer sınav yapıyoruz. Hafızlık sınavı, ocak ayında, haziran-temmuz aylarında bir de ekim aylarında. Topladığınız zaman 10 binin üzerinde hafızlık belgesini alan kardeşimiz oluyor. Sayıları da 150 bine kadar yaklaştı. Tabii yeterli değil. Nüfusumuza göre yeterli değil. Biz diyoruz ki; Mihraplarımızda hafız imamlarımız olsun, kürsülerimizde minberlerimizde hafız imamlarımız, müezzinlerimiz, vaizlerimiz, müftülerimiz olsun. İmam hatip liselerinde görev yapan öğretmenlerimiz ilahiyat fakültesi mezunu öğretmenlerimiz hafızlardan oluşsun.”

Yalova İl Müftülüğü tarafından düzenlenen merasimde Adalı Hafız Kur’an Kursu’nda öğrenim gören 24 erkek öğrenci hafızlık icazetini aldı.

Merasimde Reisül Kurra Vekili Mustafa Demirkan dua yaptı.

Hafızlık merasimine Yalova İl Müftüsü Turgut Açari, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, ilçe müftüleri, hafızlar, hocalar, aileler ve vatandaşlar katıldı.

32 Kız öğrenci hafızlık icazeti aldı

Başkan Erbaş, Cuma Namazından sonra ise kız öğrenciler için Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Hafızlık İcazet Merasimi”ne katıldı.

Başkan Erbaş, burada yaptığı konuşmada Peygamber Efendimizin “Sizlerin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir” hadisini hatırlatarak, Kur’an’ı Kerim’in sözlerin en güzeli ve mümin gönüller için bir şifa kaynağı olduğunu söyledi.

Kur’an-ı Kerim’in en güzel ahlakı gösterdiğini belirten Başkan Erbaş, “Bize iyi kul olmayı, iyi baba olmayı, iyi anne olmayı, iyi aile olmayı, iyi eş olmayı, iyi evlat olmayı, iyi kardeş olmayı ve her şeyden önce iyi insan, iyi dost olmayı öğretir” dedi.

“Biz kitabını her şeyden aziz bilen bir milletin çocuklarıyız”

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’i ve onun insanlığa kazandırdığı değerleri yeryüzüne taşıma görevini Peygamber Efendimizin veda haccında Müslümanlara emanet ettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Rabbimiz nice kavimleri, nice milletleri bu kitapla yüceltmiştir. O kitabı dikkate almayan, O’nun hayat veren ilkelerine tavır alan topluluklar da nice talihsizliklere düçar olmuştur.   Tarihten günümüze kadar mü’minler Kerim kitabımızı anlama ve O’nu hayat rehberi edinme gayretiyle bütün insanlık adına nice hizmetler yapmışlardır. Milletimizin büyük medeniyetler kurmasında, zor zamanlardan çıkmasında, istiklal mücadelesi dönemlerinde en büyük imkânı ve motivasyonu inandığı kitabı Kur’an-ı Kerim olmuştur. Hamdolsun Rabbimize ki, biz kitabını her şeyden aziz bilen bir milletin çocuklarıyız, torunlarıyız. Edebiyatımızdan örfümüze, maddi varlıklarımızdan kalbimizin derinliklerine her şeyimizde Kur’an’ın özel bir yeri ve müstesna bir önemi vardır.”

“Kur’an-ı Kerim’in hayat veren ilkelerini en doğru bir şekilde anlamanın ve yaşamanın gayreti içerisinde olmalıyız”

Kur’an-ı Kerim’e hakkıyla, Allah’ın kitabı bilinciyle iman etmenin önemine değinen Başkan Erbaş, “İmanımızı, O’nun bir hayat rehberi, hidayet kılavuzu oluşuyla bütünleştirmeliyiz. Onun hayat veren ilkelerini, mesajını en doğru bir şekilde anlamanın ve yaşamanın gayreti içerisinde olmalıyız” diye konuştu.

Başkan Erbaş, hafızlara önemli tavsiyelerde bulunarak, “Sizlerden istirhamım, her biriniz hafızlığınızı tekrar edeceksiniz. Ve her biriniz önümüzdeki yıllarda kendiniz gibi nice hafızlar yetiştireceksiniz. Sizlerin bir hafız hanımefendi olarak hem ailenize hem çevrenize örnek olmanız. Yetiştireceğiniz çocuklar noktasında onları hayata hazırlamanız bir başka olacaktır” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, hafızları, ailelerini ve hocalarını tebrik ederek, “Umudumuz, sizlersiniz. Ahlakıyla, aile hayatına zerre kadar leke getirmeyecek ilkeli davranışla geleceğe insanları hazırlayacak, güzel nesiller yetiştirecek sizin gibi hanımefendilere gerçekten çok ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, 81 milyon nüfusa sahip Türkiye’de hafız sayısının 150 bine ancak yaklaştığına değinerek, “Biz bunu daha da arttırmalıyız. Bazı İslam ülkelerini dolaşıyoruz. 10-20 milyon nüfusa sahip ülkelerde yüz binlerce hafız var. Kimi yerde 500 bin, kimi yerde 1 milyon hafız var. Ülkenin nüfusu 10-20 milyon. Demek ki böyle bir gelenek oluşmuş. Biz de istiyoruz ki pek çoğumuz Kur’an-ı Kerim’in hafızlık nimetini kapalım” dedi.

“3 bin Kur’an kursu öğreticisi alacağız”

Başkan Erbaş, fahri Kur’an kursu öğreticilerinin her zaman kadro istediklerini, kendilerinin de bunun için gayret ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Yetkililerimiz de büyük bir gayret içerisindeler. Önümüzdeki aylarda 3 bin Kur’an kursu öğreticisi alacağız inşallah. Bu ne büyük nimettir. Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız. Ondan sonraki zamanlarda daha da hem sözleşmeli hem kadrolu olarak bünyemizde görev yapan kardeşlerimizin sayılarının artmasını sağlayacağız.”

Yalova İl Müftülüğü tarafından düzenlenen merasimde kentteki Kuran kurslarında öğrenim gören 32 kız öğrenci hafızlık icazetini aldı.

Kız öğrenciler için düzenlenen hafızlık merasimine, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı ve Prof. Dr. Ramazan Muslu, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, İl Müftüsü Turgut Açari, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, ilçe müftüleri, hafızlar, hocalar, aileler ve vatandaşlar katıldı.

Program sonunda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, her iki merasimde de emeği geçenlere plaket verdi, hafızlara ve hocalarına altın hediye etti.