Diyanet’in yeniden inşa ettiği Minsk Camii ibadete açılıyor

Diyanet’in yeniden inşa ettiği Minsk Camii ibadete açılıyor

Belarus’un başkenti Minsk’te 54 yıl önce yıkılan Minsk Camii, Türkiye’nin katkılarıyla aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.

Yaklaşık 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak SSCB döneminde yerine otel yapmak için yıkılan Minsk Camii, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından aslına uygun olarak yaptırıldı.

Yapımına 2014 yılında başlanan caminin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Avrasya bölgesinden dini temsilcilerin katılımıyla yapılacak.

İlk Cuma Namazını Diyanet İşleri Başkanı Görmez kıldıracak…

Aynı anda 2 bin 500 kişinin ibadet edebileceği şekilde inşa edilen camide ilk Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Görmez kıldıracak. Başkan Görmez, açılışın ardından Belaruslu Müslümanlara hutbe irat ederek birlikte Cuma namazını kılacaklar.

Minsk’in sembollerinden…

Aslına uygun olarak projelendirilen cami Tatar mimarisine göre yapıldı. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ankara’da yaptırılan mihrap, minber, kürsü ile halı, tezyinat çalışmaları ise klasik Osmanlı izlerini yansıtıyor.

Büyük kubbeli, yüksek ve çok katlı minaresi ile Minsk Camii, 20. yüzyıl başına ait kart postallarda Minsk şehrini temsil eden semboller arasında yer aldı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra camide dini törenler düzenlendi. Cami, 1962’de tamamen yıkıldı. Minsk’te yaşayan Müslümanlar, başka bir arazide camiyi aslına uygun olarak yapmak için çalışma başlatmış. Ancak, bir türlü tamamlanamayınca, 2014’te Türkiye Diyanet Vakfı camiyi tamamladı. Minsk Camii, sosyal ihtiyaçlara da karşılık verecek şekilde tasarlandı. Caminin giriş katında konferans salonu, sergi salonu-fuaye ve bilgisayar odaları bulunuyor.

Sosyal Medya Hesaplarımız...
facebooktwitteryoutubegoogleplus

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

51 + = 60