Filipinlerde Müslümanlar IŞİD’e Karşı Birleşti

Filipinlerde Müslümanlar IŞİD’e Karşı Birleşti
Filipinler’de faaliyet gösteren iki Müslüman grup, IŞİD’e karşı ittifak anlaşması imzaladı.

Filipinler’in güneyinde faaliyet gösteren gruplardan Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ile Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MUKC), terör örgütü IŞİD’ekarşı birleşti.

MİKC ve MUKC’den yapılan ortak açıklamada, iki örgütün Merkez Mindanao bölgesinde faaliyet gösteren IŞİD ve onunla bağlantılı terör gruplarına karşı birlikte hareket etmeye karar verdiği, bu amaçla bir anlaşma imzalandığı belirtildi.

İçimize sızmalarını engelleyeceğiz

Açıklamada, “Birlik, militanların Güney Cotabato, Sarangani ve Sultan Kudarat bölgelerinde yaşayan Bangsamoro halkının içine sızmasını engelleyecektir.” ifadesi kullanıldı.

MİKC’den Muhaker İkbal, anlaşma kapsamında MİKC ve MUKC’nin ortak operasyonlar düzenleyeceğini ve istihbarat paylaşacağını kaydederek, Filipinler hükümetiyle varılan barış sürecinin IŞİD bağlantılı gruplar tarafından bozulmasını istemediklerini bildirdi.

Amacımız teröre karşı güvenliği sağlamak

MUCK’dan Datu Muslimin Sema da bu çerçevede Biwang Bangsamoro Birleşik Koordine Konseyi kurulduğunu anımsatarak, “Amacımız bölgede terör eylemlerinde bulunmak isteyen unsurlara karşı halkın güvenliğini sağlamak.” dedi.

Ülkenin güneyindeki direniş gruplarından MİKC, 2014’te Filipinler hükümetiyle barış anlaşması imzalamıştı. MİKC, barış anlaşması kapsamında güneyde Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerlik tanıması öngörülen Bangsamoro Temel Yasası önerisini Devlet Başkanı Roderigo Duterte’ye 17 Temmuz’da iletmişti.

müslimport

Sosyal Medya Hesaplarımız...
facebooktwitteryoutubegoogleplus

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + = 11