Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Filipinler’de sel felaketinden etkilenen 2 bin aileye insani yardım

0 78

Filipinler’de etkili olan tropikal Tembin (Vinta) tayfununun neden olduğu sel ve heyelanlarda 200’den fazla kişi hayatını kaybetti. Büyük hasarın oluştuğu bölgede, yüzlerce kayıp vakası yaşanırken, binlerce insan da evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bölgede yardım çalışmalarını sürdüren Türkiye Diyanet Vakfı, afet sonrasında harekete geçerek, acil yardım faaliyetleri kapsamında tayfunun en fazla etkili olduğu Mindanao bölgesinde mağdur olan 2 bin aileye gıda yardımında bulundu.

2013 yılında yaşanan Yolanda tayfununda mağdur olanlara yardım amacıyla bölgeye giden Türkiye Diyanet Vakfı, o zamandan bugüne kadar insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra  felaketten etkilenen ve yıkılan ibadethanelerin onarımı ve yeniden yapılması için de çalışmalar yürütüyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, milletimizin yardım elini ulaştırdığı 2013 yılında yaşanan Yolanda tayfunundan bu yana bölgede tayfundan etkilenen 3 camiyi yeniden inşa ederek bölgede yaşayan Müslümanların hizmetine sundu. Tacloban Camii’nin yanı sıra Ormoc kentinde de iki cami inşa eden Türkiye Diyanet Vakfı, Cebu kentindeki bazı camilerin de bakım ve onarımını üstlenerek, iyileştirme çalışmalarını gerçekleştirdi.

Türkiye Diyanet Vakfı, her yıl gerçekleştirdiği Ramazan ve Kurban programlarıyla da ülkemizden binlerce kilometre uzaklıktaki Müslümanların bayram sevincine ortak oluyor.