Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Fındığın kabuğunu sakın atmayın!

0 3
Birçok faydası olan, düzenli kullanımda kalp hastalıklarından unutkanlığa kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelen fındığın meyvesi kadar kabuğu da oldukça yararlıdır.

Fındığın meyvesini tüketirken kabuğunun da faydalarından yararlanabilirsiniz. Fındık kabuğu doğrudan tüketilemeyeceği için su ile kaynatılır ve bir çeşit çay hazırlanır. Fındık kabuğu suyu pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Suda kaynatılan fındık kabuğu suyu, özellikle balgam sökücü olarak çok etkilidir. Buna bağlı olarak öksürüğün de kesilmesine yardımcı olur.

Böbrek taşı ve kumu gibi rahatsızlıklarda da taş ve kumun daha kolay atılmasını sağlayan fındık kabuğu suyunun böbrekler üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu idrar yolu iltihaplarına da iyi gelmesine neden olur.

Tıpkı fındığın meyvesi gibi fındığın kabuğu da kalp rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Özellikle kalp çarpıntılarını dindirmeye yardımcı olur.

Saç ve kirpik dökülmesi sorunu ile mücadele eden kişiler, fındık kabuğunun yararlarından faydalanabilir.

Nezle ve soğuk algınlığına da iyi gelen fındık kabuğunun besleyici ve iyileştirici bir özelliği vardır. Besleyici bir yanı da olan fındık kabuğu, zafiyete de iyi gelir. Takviye görevi görerek fazla zayıf olan kişilerin kilo almasına yardımcı olur, iştahı açar.

Sıtmalı hastalıklara iyi gelen fındık kabuğu suyunun rahatlatıcı bir etkisi vardır. Karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelen bu şifalı su, karaciğeri açmak maksadıyla da kullanılır.

Fındık kabuğu suyu, zehirlenme ve zehri etkisiz hale getirme konusunda da yoğurt gibi çok faydalıdır. Bunun yanı sıra kalın bağırsak iltihaplarına da iyi gelir.

Yapılan son araştırmalar fındık kabuğunun kanser için çok faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Doğada çok az bulunan ve kemoterapi ilaçlarının ham maddesi olan paklitaksel olan faydalı madde fındık kabuğunda yer almaktadır. Bu fındık kabuğunun en etkili faydalarından biridir.

Faydaları saymakla bitmeyen fındık kabuğunun etkileri bilindikçe en az fındık kadar tüketilecek ve fındık kabuğu suyu pek çok kişinin rahatsızlıklarına çözüm olabilecektir.

Rota Haber