Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Görmez, Pakistan Uluslararası İslam Üniversitesini ziyaret etti

0 42

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği başkent İslamabad’da Uluslararası İslam Üniversitesini ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Masum Yasinzai, akademisyenler ve Türk heyetinin katıldığı görüşmede konuşan Başkan Görmez, “kardeş ülke Pakistan’da” bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki sıcak ilişkilere dikkat çekti.

“İstanbul’da Uluslararası İslam Üniversitesi kurulacak…”

Ziyarette, Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetlerini anlatan Başkan Görmez, İstanbul’da bir Uluslararası İslam Üniversitesi kurulacağını söyledi.

Başkan Görmez, iki ülke arasındaki karşılıklı sevginin işbirliğine dönüşmesi için çaba sarf ettiklerini belirterek, Müslüman dünyasının zor bir dönemden geçtiğini kaydetti. Sorunların çözümü için de Müslümanların ilim, marifet ve hikmet üzerine yoğunlaşması gerektiğine işaret etti.

Başkan Görmez, İslamabad’daki Uluslararası İslam Üniversitesi’nden Türklerin de mezun olduğunu hatırlatarak, üniversiteler arasındaki işbirliğinin artırılmasının önemine değindi.

Rektör Yasinzai ise Türkiye’deki imam-hatip okullarını takdir ederek, bu tarz okulların Pakistan’da da açılmasını temenni ettiklerini belirtti. Yasinzai ayrıca, üniversitenin faaliyetlerini anlatarak, Türkiye’den daha çok öğrenci beklediklerini ve değişim programlarına katılan öğrenci sayısını arttırmak istediklerini dile getirdi.