İsveçli Müslümanlar için ‘köprü’ olmak istiyor

İsveçli Müslümanlar için ‘köprü’ olmak istiyor

Faslı arkadaşı sayesinde 12 yıl önce Müslüman olan İsveçli Cebrail Fodor, Türkiye’de oluşturulacak bir siyasi platform üzerinden Avrupa’daki Müslümanların inançlarını daha rahat yaşamalarını sağlamayı amaçlıyor.

Rus Çarı’nın baskısından kaçarak İsveç’e taşınan Macar asıllı Karoly ile İsveçli Susanne’nin çocuğu olarak 1989’da İsveç’in başkenti Stockholm’de dünyaya gelen Cebrail Fodor, Fas asıllı Müslüman bir arkadaşı sayesinde İslamiyet ile tanıştı.

Fodor, Stockholm’deki bir camide kelime-i şehadet getirerek 15 yaşında Müslüman olduğunu ve adını Cebrail olarak değiştirdiğini söyledi.

“İsveç’te islamofobi oldukça yüksek”

Bazı ailelerin aksine anne-babasının kendisine tepki göstermediğini ama çok şaşırdıklarını söyleyen Fador, ilk başlarda arkadaşlarına Müslüman olduğunu söyleyemediğini dile getirdi.

Fodor, “İsveçliler, İslamiyet’i gericilik, Arapların dini olarak görüyorlar. İsveç’te islamofobi oldukça yüksek” dedi.

“Türkiye’deki siyasetçilerden yardım bekliyorum”

Türkiye’nin yakın siyasi tarihini incelediğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve kurduğu AK Parti’yi de tanıma fırsatı bulduğunu anlatan Fodor, Erdoğan’ın siyasi dehasına hayran olduğunu ifade etti.

Stockholm’de edebiyat okuduğunu ve şiire yatkınlığı bulunduğunu dile getiren Fodor, şöyle konuştu:

“Erdoğan’ı tanıdıkça hayranlığım arttı ve duygularımı dizelere döktüm. Erdoğan ile tanışmak, İsveç’teki ve Avrupa’daki Müslümanlar için çalışma düşüncemi paylaşmak isterim. Sayın Erdoğan, Avrupa halklarının Türkiye ve İslam düşmanlığını biliyor. Ben de bu anlamda müzakereci, ülkeler arasında köprü olmak istiyorum. Avrupa’daki yanlış İslam algısını kırmak, islamofobiyi yok etmek, Müslümanların daha rahat inançlarını yaşamalarını sağlamak için Türkiye’deki siyasetçilerden yardım bekliyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarımız...
facebooktwitteryoutubegoogleplus

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

78 − 71 =