Kilo vermek için ne kadar yürümeli?

Kilo vermek için ne kadar yürümeli?

Zayıflamak için günde kaç adım atmak lazım? Ne kadar sıklıkta yürümek gerekiyor?

Yürümek en kolay yapılabilen egzersizlerden biri. Ne kadar yürüdüğünüze bağlı olsa da, yürüyerek haftada 500 gram vermeniz mümkün. Eğer düzenli yürüyenlerdenseniz bu hesaba göre, herhangi bir özel diyet programı uygulamadan veya bir spor salonuna gitmeden beş ayda 10 kiloya kadar verebilirsiniz.

Günde kaç adım atmalısınız?

Yürüyüş sırasında yakılan kalorinin miktarını iki faktör belirliyor: mevcut kilonuz ve yürüdüğünüz alan. Eğer saatte 6 km hızla yürürseniz, ortalama 400 kalori yakarsınız. Bu hesaba göre gün içinde biraz daha fazla veya az yürüyebilirsiniz, önemli olan bunu günlük bir rutin haline getirmek. Yürüyüşünüz esnasında adımlarınızı ve kalorinizi sayan elektronik cihazlar veya telefon aplikasyonları kullanmanız da faydalı olabilir. Günde tam olarak kaç adım attığınızı veya kaç km yürüdüğünüzü bilirseniz ona göre kalori hesabınızı yapmanız da kolaylaşabilir. Birçok insanın kilo verebilmesi için ortalama 1 kilometrede 2000 adım atması gerekiyor.

Her gün arabanızı veya toplu taşımayı kullanmayın. İşinize veya okulunuza yürüyerek gidip gelmeyi veya en azından yolunuzun bir kısmını yürüyerek almayı deneyin.
Arabanızı gideceğiniz yerin hemen yakınına değil biraz uzak bir yere park edin böylece fazladan adım atmış olacaksınız.

Ne kadar sıklıkta yürüyüş yapmalısınız?

Eğer bunu bir rutin haline getirip her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak istiyorsanız, öncelikle doktorunuza danışıp bu egzersiz için sağlık durumunuzu kontrol ettirmenizde fayda var. Başlamaya bir engeliniz yoksa öncelikle haftada 3 gün 15-20 dakika yürüyerek başlayın. Sonra adım adım bu süreyi uzatarak haftanın her günü 30-60 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. Bunu düzenli olarak çok uzun zaman boyunca yaptığınızda herhangi bir diyet programına veya ekstra egzersize gerek kalmadan kilo verebildiğinizi göreceksiniz. Yürüme şekli herkes için farklıdır. Yürüyüş yaparken dik durmak ve çenenizi kaldırıp ileriye doğru bakmak daha kolay ve rahat bir yürüyüş şeklidir.

Yürüyüş yapmak için kendinizi nasıl motive edeceksiniz?

Bu egzersize başlamak kadar düzenli bir şekilde devam ettirmek de önemli. Bazı kişiler için her gün aynı saatte aynı işi yapmak biraz sıkıcı bir rutin haline dönüşebilir. Bu adımları kullanarak yürüyüş yapmayı biraz daha ilginç hale getirebilirsiniz:

  • Bazen farklı yerlerde yürüyün. Farklı bir bölgede veya parkta yürümek ilginizi çekebilir.
  • Yürüyüş yaparken sevdiğiniz bir müziği dinleyin. Böylece enerjinizi yükseltip daha fazla motive olabilirisiniz. (Hangi sporla hangi müziği dinlemeli? başlıklı yazımızda spor yaparken hangi müziğin dinleyebileceğinizle ilgili ipuçları bulabilirsiniz.)
  • Kış aylarında havanın soğuk olması sizin için bir engel olmamalı.
  • Bazı günler sizinle birlikte yürümesi için ailenizden birini ya da bir arkadaşınızı davet edin. Yürüyüşü sizin için sıkıcı olmaktan çıkarabilirler.
  • Arada sırada rutinlerinizi değiştirin ve yürümeyi mümkün olduğunca sizin için eğlenceli hale getirmeye çalışın.
Sosyal Medya Hesaplarımız...
facebooktwitteryoutubegoogleplus

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 3 =