Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezinin Temeli Dualarla Atıldı

0 250

Kocaeli’de yapılacak olan Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin temeli, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katıldığı törenle atıldı. Başiskele ilçesinde yapılacak olan merkez’in temel atma töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Deaş ve Fetö gibi dini istismar eden terör örgütlerinin dini bilgiye sahip olmayan insanları tuzağa düşürdüğüne dikkat çekti.

Temel Atma Törenine Başkan Erbaş Katılırken Sahih Dini Bilginin Önemine Vurgu Yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni neslin insanlığa sahih bilgi ışığında adaleti, ilim ve ahlakı öğreten yeni ebu hanifeler gibi yetişmesi gerektiğini belirtti;

“İstiyoruz ki yeryüzüne hukuku ve hikmeti öğreten, hayatın önünden giden, ilimle ahlakı, bilgiyle aksiyonu bütünleştiren yeni ebu hanifeler, imam şafiler, eşariler, matüridiler, fahrettin raziler, maverdiler, gazzaliler, semerkandiler, buhariler yetişsin istiyoruz.”

Başkan Erbaş temel atma töreninde yaptığı konuşmada Deaş, Fetö, Boko Haram gibi dini istismar eden terör örgütlerinin insanlara kurduğu tuzaklara dikkat çekti;

“İlimden uzak dindarlığın çoğu zaman taassuba dönüştüğünü, birleştirmek yerine ayrıştırdığını görmekteyiz “Bugün Deaş, Boko Haram, Fetö, Pkk gibi dini değerleri istismar eden terör örgütleri, yüzeysel ve yanlış bilgilerle motive olmakta, sahih dini bilgiye sahip olmayan insanları tuzaklarına düşürmektedir.”

Başkan Ali Erbaş mezhep kavgalarının da cehaletten kaynaklandığını vurguladı; “Mezhep ve merşrep farklılıklarının kavga sebebi haline geliştirilmesi büyük bir cehaletten başka nasıl izah edilebilir”

Daha sonra, [ad id=”2320″]yapılan duaların ardından düğmeye basıldı, ilk harç dökülerek dini yüksek ihtisas merkezinin temeli atıldı.