Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Makedonya’daki üç Osmanlı camiini TİKA restore edecek

0 304

Türk İşbirliği ve Koordinasyonu Ajansı Başkanlığı (TİKA), Makedonya’nın başkenti Üsküp’te üç Osmanlı camisinin restorasyon ve çevre düzenlemesini yapacak. Makedonya İslam Birliği ve Makedonya Kültür Bakanlığı ile iş birliği içinde gerçekleştirilecek Sultan Murad, İshak Bey (Alaca) ve Hüseyin Şah camilerinin restorasyonu ve çevre düzenlemesinin başlatılması dolayısıyla yer teslimi imza töreni düzenlendi. Törene, TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki ve Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi de katıldı.

Üsküp’teki en önemli eserlerden

İmza töreninin ardından açıklamada bulunan Tiryaki, TİKA olarak Makedonya’da ve Balkanlarda birçok alanda proje ve faaliyet yürüttüklerini anımsatarak “Bu kapsamda geçtiğimiz yıl projelendirme çalışmalarını başlattığımız Sultan Murad, Alaca ve Hüseyin Şah camilerinin projelendirme çalışmalarını tamamlayıp yapılan ihaleyle firmalar da tespit edilmiş ve restorasyon çalışmaları başlamıştır” ifadelerini kullandı. Restore edilecek camilerin Üsküp’teki en önemli eserlerden olduklarına işaret eden Tiryaki, bu yapıtların başkentin simgeleri durumunda olduklarını vurguladı. Tiryaki, 2 ila 2,5 yılda bu eserlerin restorasyonlarını tamamlayarak yeniden Makedonya İslam Birliğine teslim etmeyi umduklarını belirterek bu süreçte gösterdikleri destek için İslam Birliğine teşekkür etti.[ad id=”2320″]

Restorasyon süresince ibadete kapalı kalacak

İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi de kültürel ve tarihi eser niteliğinde olan ve kanunlarla da koruma altına alınmış üç caminin restorasyonu konusunda anlaşma imzaladıklarını ifade ederek Osmanlı döneminde Makedonya’da inşa edilen ilk camilerden biri Hüseyin Şah Camisi’nin (1554) yanı sıra Balkanların en büyük camilerinden biri Sultan Murad Camisi (1436) ve İshak Bey adı ile de bilinen Alaca Camisi’nin (1438) restore edilecek olmasından dolayı TİKA’ya teşekkür etti. Restorasyon süresince üç caminin de ibadete kapalı olacağı bildirildi.

Kosova’da eğitime desteğe devam

Öte yandan TİKA’nın Kosova’da da faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. TİKA son olarak, Kosova’nın başkenti Priştine’de Türkçe eğitimin yapıldığı tek ilköğretim okulu olan Elena Gjika İlköğretim Okulu’na tadilat ve donanım desteğinde bulundu. Elena Gjika İlköğretim Okulu, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Kosova’nın başkenti Priştine’de binası koruma altında olan ve geçmişi 90 yıla dayanan Türkçe eğitimin yapıldığı tek ilköğretim okulu Elena Gjika İlköğretim Okulu’nda TİKA tarafından 10 sınıfın ve kütüphanenin tadilat ve donanımı tamamlanarak, öğrencilerin hizmetine açıldı. Törenin sonunda ana sınıf öğrencilerine TİKA tarafından hediyeler takdim edildi.