Mehmet Görmez: Yılbaşı Kutlaması Toplumu Yozlaştırıyor

Mehmet Görmez: Yılbaşı Kutlaması Toplumu Yozlaştırıyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yılbaşı mesajında eğlence kültürüne dikkat çekerek “Bu davranışlar toplumu yozlaştırıyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yılbaşı hakkındaki görüşlerini paylaştı. Pagan kültürü ile tüketim kültürünün haz ve eğlence kültürü ile birleştirilmesinin sakıncasına dikkat çeken Görmez, çocuklar ve gençler üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana gelmesinin doğru olmadığını vurguladı.

“TOPLUMU YOZLAŞTIRIYOR”

Görmez, “Hele hele bütün bunların da Noel, çam ağacı, kumar, içki, spor toto-loto gibi insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıran davranışlarla birleştirerek toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasının doğru olmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığı, daima şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeye, uyarısını yapmaya devam eder.” dedi.

Görmez, Altındağ Müftülüğü’nün hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, gece başlayacak yılbaşı programlarını değerlendirdi. Görmez, her sene bu mevsimde toplumda bir tartışma yaşandığını, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en ufak bir imada bulunduğunda, hutbesinde, vaazında bir cümle sarf ettiğinde de onun dahi tartışma konusu olduğunu söyledi.

“NOEL VE ÇAM AĞACININ GÖLGESİNDE…”

Bu tartışmayı yapmak yerine, yılbaşının iç içe geçen insanlıkları sorgulamaya fırsat vermesi gerektiğini belirten Görmez, şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı, şefkatli ve dostça nasihatlerini yapmaya devam eder. O dostça uyarısı şudur: Hiç kimse, pagan kültürü ile tüketim kültürünün haz ve eğlence kültürü ile birleştirerek çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürünü meydana getirmesinin doğru olduğu söylenemez. Hele hele bütün bunların da Noel, çam ağacı, kumar, içki, spor toto-loto gibi insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıran davranışlarla birleştirerek toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasına Diyanet İşleri Başkanlığı daima doğru olmadığını, şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeye dostça bu uyarısını yapmaya devam eder. Pagan, tüketim, haz ve eğlence kültürleri birleşerek gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana getirmesinin doğru olmadığını söylemeye devam ederiz. Bunun Noel ve çam ağacının gölgesinde yapılması hiçbir dine ve inanca göre doğru olduğunu ortaya koymaz.”

Sosyal Medya Hesaplarımız...
facebooktwitteryoutubegoogleplus

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. yasemin doğan

    Hangi inanıştan olursak olalım ,toplum ve dünya olarak birbirimize ve birbirimizin sevgisine ihtiyacımız var. Lütfen din insanları insanların içindeki umut ve sevgiyi çoğaltacak şeyler söylesin.İnsanların doğruyu ve yanlışı ayırmayı sağlayan akılları zaten var. Din insanlarının da bu aklı zenginleştirecek sevgiyi ve hoşgörüyü çoğaltmaları gerek ;hele ki bu zor günlerde…

    Saygılarımla,

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

27 + = 30