Muğla’da Ailede değerler eğitimi konulu konferans

Muğla’da Ailede değerler eğitimi konulu konferans

Fethiye Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Beşkadı Yatılı Kur’an Kursu salonunda gerçekleşen Konferansta, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri ve Necmeddin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Huriye Martı konuştu.

Protokol üyeleri ile kalabalık bir dinleyici grubunun katıldığı Konferans’ta Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu açılış konuşmasını, Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak’ta selamlama konuşmasını yaptı. Ardından sahneye çıkan Doç. Dr. Huriye Martı; Ailede önce imanlı yani inançlı çocuk olmasını belirttiği konuşmasında; Müslüman ailede dürüstlüğün olması gerektiğini, mütevazı, samimi olması gerektiğini belirtti. Önemli aile konularına değindiği konuşmasında zaman zaman salonda bulunanları duygulandıran Martı,  Bir insan İslam’ı kabul etmişse inanç, ibadet ve güzel ahlaka önem vermesi gerektiğini belirterek, toplumun analizini yaptıktan sonra ahlakın önem arz ettiğini vurguladı. Ailelerde ahlakın ne durumda olduğunun bilinmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Martı; ‘’dürüstlük namaz, oruç gibi farz ise bunu düşünelim, değer ve ahlak ailede verilir.’’ Dedi.

Ayet ve hadislerle konularını desteklediği konuşmasını, evli çiftlerin birbirlerine karşı görev ve sorumluluklarından bahsederek sürdüren Martı, aileler çocuklarını güzel ahlakla yetiştirmek istiyorsa hatalarını değil, güzel davranışlarıyla ödüllendirmek gerektiğini, ebeveynin çocuklarına karşı nasıl davranması gerektiğini, çocuklarında hata yapmaması için onlara eğitim verilmesini ve onlara dua edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Martı konuşmasının sonunda şunları kaydetti: ‘’Sözle eğitim değil, görerek, örnek olarak eğitebilmeliyiz. Özellikle mahremiyet konusunda dikkatli olmalı, ancak ailenin hiçbir ferdi için hata avcılığına çıkmamalıyız. Hz Peygamberimizin yaşadığı toplum sevgisini belli etmeyen bir toplumdu. O topluma peygamberimiz sevgiyi öğretti, bizler sevgiye yatırım yapmalıyız.’’

Sosyal Medya Hesaplarımız...
facebooktwitteryoutubegoogleplus

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 66 = 75