Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Müslümanlar olarak bayramlarımızı dahi birlikte yapamamamız izah edilemez

0 122

“Müslümanlar olarak bayramlarımızı dahi birlikte yapamamamız izah edilemez…”

Bugün artık hele hele paramparça olduğumuz bir zaman diliminde biz eğer bayramlarımızı dahi birlikte yapamıyorsak; İslam’ın simgesel ibadetleri olarak tarif edilen ramazanı, bayramı, hac ibadetini, Arafat’a çıkışı aynı günlerde gerçekleştiremiyorsak, bu biz Müslümanların içinde bulunduğu durumu izah etmek bakımından da acıklı durumu tasvir etmek bakımından da son derece çarpıcı bir örnektir. Behemahal bundan kurtulmalıyız. Bundan kurtulmanın yolu da ayeti ve hadisi doğru anlamaktan geçiyor. Literal ve lafzi anlamı bir tarafa bırakarak şariin maksadını ve gayesini dikkate almamız gerekiyor. Allah’ın kitapla gönderdiği ayetlerle kainata, semaya, güneşe ve aya yerleştirdiği hesabı okuyarak tespit ederek bunu önceden takvimlerimize yazarak belirlemekten başka bir çaremiz de bulunmuyor.

“Ortak takvim Müslümanlar için zorunluluk arz ediyor…”

Ortak takvim Müslümanlar için zorunluluk arz ediyor. Çünkü Müslümanlar sadece bir yerde yaşamıyorlar. Avrupa’da yaşayan, Amerika’da yaşayan Müslümanları düşünün. 50 yıldır dini günlerin tatil günü olması için mücadele vermişlerdir. Peki eğer günü önceden belli değilse bir fabrikatör Müslüman işçilerine tatil gününü nasıl verecek? Yahut okullar, üniversiteler… Öğrenciler üniversitelere şunu diyebilirler mi: ‘Siz bekleyin, biz ramazana bir gün kala hangi gün bayram olacağını tespit edelim, size söyleyelim, siz tatil gününü öyle belirleyin.’ Yahut işçiler işverene böyle bir şeyi deme imkanına sahip olurlar mı? Kabe bizim kıblegahımızdır, vakit belirleme yeri değildir. Vakit belirleme yeri hilaldir, semadır, Allah’ın kainata yerleştirdiği ayetlerdir. Kabe’nin, Mescidi Nebevi’nin, hac ibadetinin yönetiminin bir ülkede olması, Allah’ın kainata yerleştirdiği kanunları ve kuralları değiştireceğimiz anlamına gelmez. Aynı camide namaz kılan Müslümanlar, kimisi Türkiye’ye göre, kimisi Suudi Arabistan’a göre, kimisi Pakistan’a göre eğer bayram yapıyorlarsa o insanların içine düştükleri haleti ruhiyeyi siz tahayyül ediniz.

[ad id=”3028″]

“Takvim Birliği Komisyonu durumu değerlendirecek…”

Avrupalı Müslümanların kendi aralarında ittifak etmesi sevindiricidir. İslam coğrafyasındaki ihtilafa karşı, astronomi verilerini dikkate alarak takvimlerini yaptılar. Rusya’daki, Avrupa’daki Müslüman topluluklar, Balkan ülkeleri ve Orta Asya’daki İslam coğrafyasının büyük bölümü Türkiye ile ortak hareket ediyor. Amerika’daki bazı Müslüman kuruluşlar arasında ihtilaflar yaşanıyor. İstanbul’da düzenlenen kongrede alınan kararları takip etmek için bir komisyon kuruldu. Bu komisyon bayramdan sonra toplanıp son durumu değerlendirecek.