Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Nihayet yerli sosyal platformumuz oluşturuldu

0 207

Gazi Üniversitesi’nde bir grup öğrencinin geliştirdiği sosyal medya platformu Ayneen.com yayına girdi.

Son yılların popüler mecralarından olan sosyal ağların yurtdışı menşeili olması gizlilik ve güvenlik gibi konularda önemli sorunlar getiriyor. Ayrıca son zamanlarda daha da artan ticari politikalarından ötürü sosyal ağlarda birçok konuda kontrolün, kullanıcıdan sosyal medya platformuna geçmiş olması da yeni sosyal ağların pazara girmesini tetikleyen bir unsur olarak ön plana çıkıyordu.

Doğrulanmış hesap politikasını da daha esnek bir şekilde belirleyen platform, yerel müzisyenler, haber siteleri gibi kişi ve markalarda hızlı bir şekilde doğrulanmış hesap entegrasyonunu yapabiliyor. Müzik paylaşımı yapmak isteyen kullanıcılar için paylaşım kutusu altında çalışan bir arama motoruyla müzikler hızlıca bulunarak paylaşım yapılabiliyor. Ayrıca benzer şekilde bir Youtube arama motoru da paylaşım alanında hazır bulunuyor. Video paylaşımlarında bu alan kullanılabiliyor.

GÖNDERİLERİ ÖNE ÇIKARMA YOK, SAYFANIZI BEĞENEN HERKESE DİREKT ULAŞIYOR

Bu gibi konuları göz önüne alan Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden bir grup öğrenci, Sosyal Medya Uzmanlığı dersinde Ayneen isimli yeni bir sosyal ağ tasarladı. Güvenlik ve hızın ön planda olduğu ağ, ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Facebook gibi ağların aksine, oluşturulan platformları beğenen kişilerin yüzde 15’ine değil tamamına gönderiler ücretsiz olarak eriştirilebiliyor.

MÜZİK VE VİDEO ARAMA MOTORU ENTEGRESİ VAR

Doğrulanmış hesap politikasını da daha esnek bir şekilde belirleyen platform, yerel müzisyenler, haber siteleri gibi kişi ve markalarda hızlı bir şekilde doğrulanmış hesap entegrasyonunu yapabiliyor.

Ayneen’de herhangi bir metin veya fotoğraf paylaşımının yanı sıra dinlediğiniz müziği, gittiğiniz mekanı, izlediğiniz filmi ve ruh halinizi bir durum olarak paylaşabiliyorsunuz. Müzik paylaşımı yapmak isteyen kullanıcılar için paylaşım kutusu altında çalışan bir arama motoruyla müzikler hızlıca bulunarak paylaşım yapılabiliyor. Eğer bir şarkı paylaşmak ve takipçilerinizin dinlemesini istiyorsanız Ayneen’de SoundCloud entegrasyonu bulunuyor. Şarkının SoundCloud linkini paylaştığınızda otomatik olarak platformda SoundCloud oynatıcısı çıkıyor ve takipçileriniz başka bir sekmeye geçme ihtiyacı duymadan şarkıyı aynı sekme içinde SoundCloud üzerinden dinleyebiliyorlar. Ayrıca benzer şekilde bir Youtube arama motoru da paylaşım alanında hazır bulunuyor. Video paylaşımlarında bu alan kullanılabiliyor.

gazi-universitesi-ogrencilerinden-yerli-sosyal-medya-ayneen-universite-medya-birligi-com-01-

İLK 24 SAATTE BİN ÜYEYİ GEÇTİ

Şimdilik Ayneen.com adresinden ve Android uygulaması üzerinden erişime açık olan Ayneen’in iOS uygulaması henüz bulunmasa da iOS cihazlarınızda erişmek için internet tarayıcınızdan Ayneen’e giriş yapabilirsiniz. İlk verilere göre Ayneen kısa bir süre içinde 5000 kayıtlı kullanıcıya erişmiş durumda. Sitenin kurucu ekibinde ise Barış Yıldırım, Yasemin Akyıl, Hakan Şirin, Başak Değirmenci, Gökhan Yıldırım, Tuğçe Çoban, Mustafa Cevat Ağırman, Mehtap Dragusha, Yusuf Çiftçi, Eda Öztürk, Soner Hamarat, Gözde Bayram, Onur Yıldırım, Selvi Çakal, Emrah Göger, Gökçe Sevinç, Burak Ülgü, Tuba Akgün, Tuğşad Samsun, Ahmet Mert Koçtürk, Orhan Yörübulut, Batuhan Karabağlı, Hasan Akça, Ümit Şener yer alıyor.