Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Proje 14 ilde daha uygulanacak

0 119

Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Aile Okulları’ projesini genişletiyor. Uygulama, bu yıl aralarında Hatay, Elazığ, Zonguldak, Bartın ve Uşak’ın da olduğu 14 ilde daha hayata geçirilecek. Diyanet, eş seçimi, nişanlılık ve nikâh konularında yapılan ve yanlış bilinenler hakkında eğitim verilerek sağlıklı ailelerin temellerinin oluşturulması konusunun yanı sıra boşanma sürecine girmiş çiftlere ve ailelerine, bu süreci en az hasarla tamamlamalarına yardımcı olunması için ailelere eğitim verecek.

14 ilde daha uygulamaya geçilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Rehberlik Daire Başkanlığı, aile problemlerine sebep olan sorunları ortaya koyarak çözüm yolları göstermek, aile olmanın önemi, huzuru ailede aramanın dünyevi ve uhrevi faydalarının anlatılması amacıyla başlattığı ‘Aile Okulları’ projesini ülke geneline yayıyor. Çeşitli illerde uygulanmaya başlayan proje, bu yıl 14 ilde daha hayata geçirilecek. Burdur, Uşak, Elazığ, Malatya, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Ağrı, Kars, Osmaniye, Hatay, Zonguldak ve Bartın uygulamanın gerçekleştirileceği iller arasında bulunuyor.

 Eş seçimi, evlilik, boşanma ve aile eşlerarası iletişim

Aile Okullarında, aile olmanın ideal eş olma ve eş seçimi ile başladığı, günü birlik heves ve arzularla hayat arkadaşlığının olmayacağı, ‘bir yıllık değil, iki cihan arkadaşı olacak eş’ seçiminin önemi anlatılacak. Evliliğin sadece iki kişi arasında olmadığı, evliliğin ‘benden bize yolculuk’ olduğu, bu yolculukta kayınvalide, kayınpeder, kardeşler arasındaki iletişimin nasıl olması gerektiği, önyargılardan uzak olarak bakış açısının nasıl oluşturulacağı noktasında farkındalık eğitimleri verilecek. Çocuk sahibi olmanın ve yetiştirmenin önemi üzerinde durulacak. İnsanın, en yakınından başlayarak etrafındaki kişilerle mahremiyet sınırlarının olduğunu bilmesi, aile içerisinde bu mahremiyet sınırlarına dikkat edilmesinin neler kazandıracağı ve kaybettireceği noktasında bilgilendirmeler yapılacak. Eşlerarası iletişim, ailede dini değerler, İslam’a göre anne ve baba olmanın getirdiği sorumluluklar, aile içi şiddet, İslam’a göre nikâh, ailede çatışma ve çözüm yolları, ailede dini değerler, aile ve internet gibi konularda seminerler düzenlenecek.

Değerlerimize uygun aile modeli

Projeyle, modern hayatın akışı içerisinde değerlerimize uygun aile modelinin oluşturulması,

aileyi devam ettirebilmek için sevgi ve saygı temellerinin İslami çerçeveler içinde ayakta tutulması, aile bireylerine etkili iletişim becerilerinin kazandırılması, evlilik konularında yapılan ve yanlış bilinenler hakkında eğitim verilerek sağlıklı ailelerin temellerinin oluşturulması, boşanma ile ilgili doğru bilgilendirme yapılarak tarafların bu süreci en az hasarla tamamlamalarının yardımcı olunması hedefleniyor.

İlk ders din görevlilerine

Proje kapsamında öncelikle din görevlileri ve eşlerine eğitici eğitim seminerleri düzenlenecek. Daha sonra bazı kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum örgütleri ile işbirliği çerçevesinde halka yönelik seminer, konferans ve paneller düzenlenecek.