Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Rağbetimiz sadece Allah’a olursa, Allah zoru kolay kılar

0 20

Ramazanın habercisi, üç ayların ilk kandil gecesi olan mübarek Regaib Kandili tüm yurtta dualarla idrak edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul’da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiinde düzenlenen ‘Kandil Özel Programı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, milletimizin, yurtdışındaki millet varlığımızın ve tüm İslam aleminin kandilini kutlayarak, “Regaib Kandilimiz mübarek olsun. Regaib Kandilimiz ve bütün kandillerimizin karanlıklar içerisinde acılar çeken coğrafyamıza ve İslam alemine barış, huzur, selam ve eman getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Sözlerinin başında bugün Nusaybin’de şehit olan ve son aylarda verdiğimiz bütün şehitlerimiz için rahmet dileyen Başkan Görmez, şöyle konuştu;

[ad id=”57″]

“Allah, barış ve huzur içinde kardeşliğimizi yeniden tesis etmeyi bizlere nasip etsin…”

Sözlerimin başında bugün Nusaybin’de ve son aylarda şehit olan bütün yavrularımıza Allah’tan rahmetler diliyorum. Allah anne babalarına, eşlerine ve bütün milletimize sekinet lütfetsin. Bir an önce hiçbir insanın kanının dökülmediği barış ve huzur içinde kardeşliğimizi yeniden tesis etmeyi bizlere nasip etsin.

“Allah, İslam alemini, problemlerini ve meselelerini arkasında bırakmış olarak barış ve huzur içerisinde Ramazan ayına kavuştursun…”

Bu gece Regaib Kandil’i. Mübarek üç aylara girişimizi müjdeleyen, Ramazan’ın habercisi Recep ayının ilk cuma gecesi olarak tarih boyunca Müslümanlar tarafından idrak edilmiş bir gecedir. Sevgili Peygamberimiz bu geceye geldiği zaman elini rabbine açmış ‘Allah’ım Recep ve Şaban ayını bizler için mübarek eyle ve bizleri Ramazan ayına kavuştur’ Biz de aynı duayı tekrar ediyoruz. Allah bizleri ve İslam alemini, problemlerini ve meselelerini arkasında bırakmış olarak barış ve huzur içerisinde Ramazan ayına kavuştursun.

“Bugün insanlığın içine girdiği değersizleştirme girdabının en büyük sebebi, insanoğlunun sınır tanımayan tutkularıdır…”

Regaib, ‘Rağbet’ kelimesinin çoğuludur. Rağbet, arzu, istek, emel, tutku demektir. Bu vesileyle bu gecede bize düşen vazife arzu, istek ve tutkularımızı gözden geçirelim. Bugün insanlığın içine girdiği değersizleştirme girdabının en büyük sebebi, insanoğlunun sınır tanımayan tutkularıdır. Servet, makam, şöhret tutkusu insanoğlunu kötülüklere sevk ediyor. Bütün insanlık değersizleştirme girdabına sürükleniyor. Regaib, bizlere emellerimizi, istek, arzu ve tutkularımızı gözden geçirip iyiye doğruya yönetilmeyi, rağbetimizi sadece Allah’a yöneltmeyi öğretiyor.

“Rağbetimiz sadece Allah’a olursa, Allah zoru kolay kılar…”

Kur’an’da bir sure vardır. İnşirah Suresi. Kalbimiz daraldığında okuduğumuz sure. Peygamberimize birçok müjde getiren sure. Gönül dünyamızı İslam’ın hikmetine nasıl açacağımızı, kalbimizi İslam’ın hikmetine açtığımızda emellerimizi nasıl Allah’a yönelteceğimizi öğreten suredir. Sure, bize şunu öğretir, Boş bulduğunuz her vakit çalışın, insanlık için değerler üretin. Çabalayın, gayret gösterin ancak istekleriniz emelleriniz ve arzularınız sadece kendi menfaatleriniz için olmasın. Öyleyse rağbetiniz emelleriniz arzu ve istekleriniz sadece rabbin rızasını kazanmak olsun. O takdirde bütün insanlık sizden istifade eder.
Yeryüzünde boş vakit geçirmeyip, hayatın gayesini anlayıp, çalışıp, üretirsek, rağbetimiz sadece Allah’a olursa Allah gönlümüzü İslam’ın hikmetine açar. Sinelerin en büyük yükü olan günahlardan bizi arındırıp özgürlüğümüze kavuşturur. İzzetimizi, onurumuzu yüceltir. Zorluklarımızı kolay kılar.

“Allah, İslam ümmetine son on yıllarda kaybettiği izzeti yeniden lütfetsin…”

Birey ve toplum olarak, insan olarak her birimizin emelleri var. Bunları gözden geçirmeliyiz. Allah her birimizin göğüs kafesimizde sakladığımız kalbimizi, gönül dünyamızı imandan, İslam’dan, İslam’ın hikmetinden, Allah’ın nurundan mahrum bırakmasın. Dünya hayatında işlediğimiz günahlardan bizleri muhafaza eylesin. Allah, İslam ümmetine son on yıllarda kaybettiği izzeti yeniden lütfetsin. Şanımızı, şerefimizi yüceltecek; Peygamberimizin, idrakini kaybetmiş insanlığa getirdiği o merhameti, izzeti, şerefi yaşamayı nasip etsin. Zorlukları kolay kılsın. Yolumuzu, göğsümüzü açmayı bizlere nasip etsin. Hayatın gayesini, yaratılışın gayesini kaybeden insanlardan eylemesin. Değerleri tüketmeyi değil, değer üretmeyi bizlere nasip eylesin. Rağbetimizi, emellerimizi, tutkularımızı dizginlemeyi, rağbetimizin sadece Allah’a olmasını nasip eylesin. Regaib Kandil’i milletimize, millet varlığımıza, İslam alemine ve tüm insanlığa hayır getirsin.