Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Ruanda’lı Yasin’in İslam’a Yolculuğu

0 598

Türkiye’ye öğrenim görmek için gelmişti. Önce, ülkesinde müslümanlarla tanıştı; ardından Türkleri tanıyınca İslam’ı seçmeye karar verdi. Ruandalı Yasin’e ilk orucunu da Türkiye’de tutmak nasip oldu.

Ülkesinde müslümanlardan etkilendi, Türkiye’de karar verdi, şimdi ilk orucunu tutuyor

Müslüman olmadan önceki ismi Faustin Rutayisire idi, şimdi o isminin hiç bilinmemesini istiyor. Yeni ismini “Yasin”i çok sevmiş. Dahası ilk ramazan orucunu tutuyor şimdi. İslama ilk yakınlığı kendi ülkesinde olmuş. Müslümanlardan etkilenmiş. Ülkesinde yaşarken hristiyan ailesiyle bir süre müslümanların yoğun yaşadığı bir mahallede oturan Yasin, komşularının yaşamından, hayata bakışı ve sohbetlerinden etkilenmiş, ardından İslamiyeti araştırmaya başlamış.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın Türkiye bursları kapsamında eğitim için 2017’de Türkiye’ye gelerek yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim görmeye başlayan Yasin, geçtiğimiz hafta müslümanlığı seçti. Müslüman olmaya karar verdikten hemen sonra Ankara’daki Burundili Müslüman bir arkadaşının evine koşarak kelime-i şehadet getirip, İslamı seçti. Yasin, “o dakika Allah’a daha yaklaştığımı hissettim” diyor.

Ramazanla birlikte ilk orucunu tutmak da Türkiye’de nasip oldu, Yasin kardeşimize…

Namazını da kaçırmamaya dikkat ediyor. Eğitimini tamamlayıp doktor olduktan sonra, Ruanda’ya döndüğünde hayatımda bana her şeyi Allah’ın verdiğini ve İslamiyeti seçerek Allah’a daha yakın hissettiğimi anlatacağım.” diyor. Ülkesinde kendisinin İslam’a yaklaşmasında etkili olan İslam’ın sosyal dayanışma yanına da çok önem veriyor Yasin. Bir hayır derneği kurmak istiyor Ruanda’da. Adını da Türkiye-Ruanda Sağlık Derneği koymak istiyor.