Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Şiddetten uzak bir aile ortamı oluşturmalıyız

0 146

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Aile Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Sadakat ve Güven Bağlamında Aile” temalı “II. Aile Forumu”na katıldı.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen forumda bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Aile, eşlerin birbirlerine, eşlerin çocuklarına, çocukların annelerine ve babalarına sonsuz güvendiği bir ortamdır.” dedi.

“Eşler arasında güven ve sadakat çok güçlü bir şekilde oluşunca bundan olumlu yönde en çok istifade edecek olanlar çocuklardır.” diyen Başkan Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Mümin, güvenen ve güvenilen insandır…”

Biz, Kutlu Doğum Haftasında bu sene sadece ailede güveni değil, toplumda, dünyada, küresel ölçekte tüm insanlık ailesi nezdinde yaşanan güven ve sadakat bunalımını işledik. Rabbimizin “El-Mümin” ismini, Sevgili Peygamberimizin “El Emin” sıfatını, dikkate alarak ve müminin de sadece inanan değil, aynı zamanda güvenen ve güvenilen bir insan olmasını göz önünde bulundurarak hafta içerisinde “Hz Peygamber ve Güven Toplumu” temasını işledik ve işlemeye de devam ediyoruz.

“İman, kul ile Allah arasında bir eman ve güven sözleşmesidir…”

İman, mümin olan kul ile “El-Mümin” olan Allah arasında bir eman, bir güven sözleşmesidir. Mümin olan kul, “El-Mümin” olan Allah’a iman ettikçe ve güvendikçe Allah onun kalbini kuşatan bütün korkularını alır. O korkular alındıkça mümin, Allah’ın veli kulu olur, O’na yaklaşır, O’na dost olur. [ad id=”2320″]

“Eman içinde bir dünya istiyorsak, öncelikle aile ortamını güvenli bir ortama dönüştürmeliyiz…”

Eğer eman içinde bir dünya istiyorsak, öncelikle insanın en büyük okul ve mektebi olan aile ortamının güvenli bir ortama dönüştürmek zorundayız. Ailede Müslüman kişiliklerin doğru inşa edildiği, her bireyin özgüveninin arttığı, her bir ferdin diğerine sonsuz güvendiği bir ortam oluşturmalıyız. Aile ile ilgili bütün ayetlerin, hadislerin, ahlaki bütün ilkelerin gayesi bu olsa gerek. O ortam oluştukça orada bireyler kendilerini geliştirirler, düşünceleri gelişir, kendilerini özgürce ifade edebilirler. Ahlak olgunlaşır, ilişkiler güzelleşir.  Ailedeki ilişkiler, Kur’an’ın ifadesiyle bir misaka dayanır. Misak, karşılıklı güven sözleşmesidir. Aile, eşlerin birbirlerine, eşlerin çocuklarına, çocukların annelerine, babalarına sonsuz güvendiği bir ortamdır. O ortamı oluşturmadığımız takdirde kişilikler oluşmaz.

“Kişiliğin oluşması, özgüvenin oluşması eşler arasındaki güven ve sadakat ile doğrudan ilgilidir…”

Eşler arasında güven ve sadakat çok güçlü bir şekilde oluşunca bundan olumlu yönde en çok istifade edecek olanlar çocuklardır. Kişiliğin oluşması, özgüvenin oluşması eşler arasındaki güven ve sadakat ile doğrudan ilgilidir. Peygamber Efendimiz, “Bir babanın, bir annenin evladına bırakabileceği en büyük miras şüphesiz güzel ahlaktır.” buyurmuştur.  Bu güzel ahlakın da oluşacağı yer, ailede oluşturacağımız güven ortamına bağlıdır. Güveni zedeleyen çok kötü hasletler vardır; yalan, şiddet bunların başında gelir. Şiddet denince hep el ile şiddet gelir aklımıza ama bazen dil ile şiddet, el ile şiddetten ağır gelebiliyor.  Dolayısıyla bu yönden de Sevgili Peygamberimiz en büyük örneğimizdir. Allah’ın hiçbir kulu O’nun dilinden de bir şiddet görmedi.

“Şiddetten uzak bir aile ortamı oluşturmalıyız…”

Kadına karşı şiddetten, çocuklara yönelik şiddetten, hem kuvvet ile hem dil ile hatta kalp ile tüm bunlardan uzak duracak bir aile ortamı sağlamalıyız. Bunlar sağlanmadığı zaman, beraberinde yalnızlıklar getiriyor, nihilizmi getiriyor. Çocuklarımız bundan dolayı yalnızlaşıyor ve bir yalnızlığa mahkûm oluyorlar.

İki gün süren ‘Aile Forumu’nda ‘Kavramsal Açıdan Sadakat’, ‘Ailede Sadakat ve Güven’, ‘Psiko – Sosyal Bağlamda Sadakat ve Güven’ ve ‘Ailede Sadakatin Güçlendirilmesi’ başlıklı konular oturumlar halinde ele alındı.