Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Singapur’a başörtülü Cumhurbaşkanı geliyor

0 192

Singapur, sancılı bir Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin sonuna geldi ve ilk kez bir kadın Cumhurbaşkanı seçti. Bu seçimin en önemli kısmı ise nüfusunun çoğunluğu Müslüman olmayan Singapur’un yönetimine Halime Yakup (Halimah Yacop) adlı başörtülü bir Müslüman kadının geçecek olması.

Geçtiğimiz yıl Singapur’un parlamento başkanlığı görevini yürüten Yakup’un seçilme sebebi ise Singapur’un seçim sisteminden kaynaklıyor. Singapur’da başbakandan daha az yetkili olsa da, Cumhurbaşkanı’nın da önemli görevleri yer alıyor. Ülkenin seçim sisteminde Cumhurbaşkanlığı görevi her yıl belirli bir topluluktan insanlara veriliyor. Bu yıl ise sıra Malay bölgesinde. Malay ise Malezya bölgesine verilen isim.

Başkanlık isteyenlerin Singapur’un Başkanlık Seçimleri Komisyonuna başvurmaları gerekiyordu. Diğer adaylar [ad id=”2320″] başvuru yapsa da, komite bir basın açıklaması yaparak sadece bir adaya uygunluk belgesi verildiğini açıkladı. Bildirildiğine göre, komitenin gereklerini yerine getiren tek kişi Halime Yakup’tu. Çünkü adayların en üst düzey kamusal görev tecrübesi ya da belli bir asgari özkaynak payında özel bir şirketi yönetme tecrübesi gerekiyordu.

Bu seçimsiz sistem Singapur’da tartışmaları da beraberinde getirdi. Bazı Singapurlular, bu sistem ile gelen bir Müslüman Cumhurbaşkanı’nı kabul etmeyeceklerini açıklasa da, diğer vatandaşlar durumdan gayet memnun.

Straight Times’ın haberine göre, seçilmesi ile ilgili konuşan Halime Yakup; “Singapur halkına hizmet edebilmek için elimden gelenin en iyisini yapacağıma söz veriyorum. Bir seçimin olmaması bunu değiştirmez” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Risale Haber