Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Suyla çalışan otomobil yakında satışta

0 86

Honda, hidrojenle çalışan yeni otomobilini bu yıl satışa sunmaya hazırlanıyor. Planlanan satış rakamı ise 230 bin lira

Honda, hidrojenle çalışan otomobili Clarity’nin yeni modelini bu yıl satışa sunmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergilenen ardından kasım ayında gerçekleşen Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan otomobil, hidrojenle çalışan bir motoru bünyesinde barındırıyor.

Bu motor içten yanmalı motorlardaki gibi benzini yakarak enerjiye dönüştürdükten sonra dışarı kirli duman vermek yerine oksijen ve hidrojen reaksiyonuyla elde edilen enerjinin tümünü elektriğe çevirerek dışarı sadece su veriyor. Bu da otomobilin çevre dostu olduğu anlamına geliyor.

Geleceğin yakıtı olarak gösterilen hidrojen, doğal kaynaklardan veya atık su gibi insan yapısı ürünlerden elde edilebiliyor ve sıkıştırıldığında aküye göre daha yoğunluklu bir enerji ortaya çıkıyor. Saklanması ve taşınması da daha kolay olan hidrojen bu özellikleriyle geleceğin enerji üretiminde önemli bir rol oynayacağa benziyor.

FİYATI 230 BİN TL OLACAK

Toplamda 482 kilometre sürüş menziline sahip olan otomobilin en büyük dezavantajı ise hidrojen dolum istasyonlarının yetersiz olması.

Bu yıl Los Angeles, Orange Country, Bay Area ve Sacremento’da piyasaya sürülecek otomobilin satış fiyatı ise 57.500 dolar.

Otomobilin Türkiye’de satışa çıkması durumda ise fiyatı yaklaşık 230 bin TL olacak. Bunun sebebi Türkiye’deki aşırı yüksek vergiler.