Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Taşları el işçiliğiyle yapılan Yeşil Cami’nin inşaatı yıllardır sürüyor

0 354

Giresun’da 1987’den bu yana taşları el işçiliği ile işlenip Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle inşa edilen Yeşil Cami, mimari özellikleriyle göz dolduruyor.

Giresun’da taşları el işçiliği ile işlenip Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle inşa edilen Yeşil Cami mimari özellikleriyle fark yaratıyor.

Eynesil’de temeli 1987’de atılan Yeşil Cami, tamamıyla bitirilmemesine rağmen 2012 yılında ibadete açıldı.

İki kültürün sentezini barındıran caminin inşaatının 8 yıl daha süreceği tahmin ediliyor.

Eynesil Hayırlı İşler Yapma ve Yaptırma Derneği Başkanı Ramazan Okur, caminin temelinin 31 yıl önce atıldığını söyledi.

İnşaatın uzun süredir devam ettiğini belirten Okur, caminin Selçuklu ve Osmanlı mimari tarzlarından örnekler alınarak inşa edildiğini söyledi.

“Mekan özelliği Osmanlı stilinde”

Ramazan Okur, caminin günümüzde örnek alınan bir eser olmasını amaçladıklarından bahsederek, “Batı kapısı, Sivas Divriği Ulu Cami’nin kuzey kapısının 5’te 4 oranında küçültülerek buraya inşa edilmiştir ki o kapı UNESCO kayıtlarında vardır. Yine içerisinde Selçuklu örneği mihrap da yer alıyor” dedi.

Caminin mekan özelliği bakımından Osmanlı stilinde olduğunu belirten Okur, “Camide fırça ve boya kullanılmadığından, süslemeler de hep taştan olması dolayısıyla sadeliği yönünden Selçuklu’yu andırır, çünkü Selçuklu camilerinde hakim olan zihniyet sadeliktir” diye konuştu.

Ramazan Okur, camideki her şeyin el işçiliğiyle yapıldığını söyleyerek şunları söyledi:

“En küçük bir ‘şurasını da şöyle geçiştirelim’ gibi bir durum yok. Tamamıyla yapılabilirliğin en güzel örneği sergilenmeye çalışıldı, o nedenle de uzun sürdü. Sarı taşlar Bayburt’tan, yeşil taşlar bulunduğumuz ilçeden getiriliyor. Burada taşlar hızarda biçiliyor, tek tek ele alınıyor. Daha sonra da ustalarımız tarafından nereye gerekiyorsa yerleştiriliyor.”

“Galaksi şeklinde avize kainatı temsil ediyor”

Caminin içerisinde “galaksi” şeklinde avize olduğunu anlatan Okur, bunun kainatı temsil ettiğini söyledi.

Ramazan Okur, avizenin ortasında da bir gül olduğunu belirterek şunlardan bahsetti:

“Bu gül Hazreti Peygamberi temsil ediyor. Ayrıca bu galaksi, madde alemini canlandırıyor ve ortasındaki Hazreti Peygamber de insanı temsil ediyor. Bununla verilmek istenen mesaj, maddenin, tüm kainatın ortasında, asıl odak noktasında insanın varlığı yani kainatın zübdesi insandır.”

İnşaatın 8 yıl daha süreceğini tahmin ettiklerini söyleyen Okur, “Son cemaat mahallimizin dışarıda kemerleri yapılıyor, yine onu tamamlayacak unsurlar ve kubbe kısmı var. Minaremizin şerefe ve şerefe üstü kısmı var, şadırvan ve çevre düzeni var” dedi.

Ramazan Okur, Karadeniz Sahil Yolu’nu kullananların camiyi ziyaret ettiğini, yerli ve yabancı ziyaretçilerin memnun kaldığını belirtti.

Kaynak: AA