Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

TDV Guatemala’daki yanardağ patlamasının yaşandığı bölgeye insani yardım ulaştırdı

0 306

Türkiye Diyanet Vakfı, Haziran ayının başında Guatemala’da bulunan Fuego Yanardağının patlaması ile meydana gelen afette zarar gören bölgelere insani yardımda bulundu.

Milyonlarca kişinin etkilendiği afet sonrasında bölgede yaşam mücadelesi veren ailelere gıda malzemesi ve hijyen kitinden oluşan yardım paketleri ulaştırıldı.
Patlamanın ardından çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden TDV Latin Amerika Sorumlusu Selahaddin Karabostan bölgede ihtiyacın devam ettiğini kaydetti.

Karabostan “ Latin Amerika Ülkelerinden Guatemala’da başkent Ciudad de Guatemala’ya 40 km uzaklıkta bulunan Fuego Yanardağı’nın patlamasıyla meydan gelen afet sonucu yüze yakın kişi hayatını kaybederken, bölgede büyük hasara neden oldu. Milyonlarca kişinin etkilendiği afet sonucunda pek çok kişi yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kaldı ve çadırlarda yaşıyor. Türkiye Diyanet Vakfı olarak Guatemala’da yıl boyunca insani yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken, yanardağ patlaması ile yaşanan afet sonucunda da buradaki insanları unutmadık. Afetten zarar gören 500’e yakında aileye gıda malzemesi ve hijyen kitlerinden oluşan yardım paketlerini ulaştırdık. Aynı zamanda Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında İspanyolca mealli Kur’an-ı Kerimleri ihtiyaç sahiplerine hediye ettik ” dedi.