Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Ülkemiz umudun ülkesidir, masumun mazlumun umududur

0 118

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, ” Bugün ülkemiz umudun ülkesidir, birçok ülkenin umududur, bir çok masumun mazlumun umududur” dedi.

Almanya’nın Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezi’nde Vekaletle Kurban Kesim Organizasyonu bilgilendirme toplantısında konuşan Yiğit, Kurbanın insanlık tarihi ile yaşıt bir ibadet olduğunu ifade etti. Yiğit, “Kurban Hz. Adem’den ihlas ve samimiyet olarak bizlere yansımıştır. Kurban Hz. İbrahim’den bir sadakat unsuru olarak bizlere yansımıştır. kurban Hz. İsmail’den bir teslimiyet olarak bizlere yansımıştır. Dolayısıyla kurban böylesi bir tarihe sahip bir ibadet biçimidir. Dolayısıyla bizler bu güzel ibadeti, bu güzel infakı bugün diri tutma gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü, bu ibadet sayesinde Anadolu’nun değerlerini dünyaya taşıma misyonunu da üstlendiklerini belirterek “Bu sadece Afrika, Turki Cumhuriyetleri, Balkanlar veya dünyanın farklı ülkelerine bir miktar etin taşınma misyonu değildir. Bu aynı zamanda Anadolunun Yunusça olan insan tasavvurudur, din anlayışıdır. Muhabbet merkezli o anlayışı o coğrafyalara taşımaktır. Biz Afrika’ya giderken aynı zamanda bu değerlerin aktarımına çalışıyoruz. Oradaki insanlar bize birileri gibi ‘neden geldiniz?’ demiyor, ‘neredeydiniz niçin geç kaldınız?’ diyor” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Yiğit konuşmasında ayrıca “Bugün ülkemiz umudun ülkesidir, birçok ülkenin umududur, bir çok masumun mazlumun umududur. Birçok ülke, birçok coğrafya bize istikbalini, umudunu bağlamıştır. Dolayısıyla biz kendimizi sadece Anadolu’daki insanların umudu olarak telakki edemeyiz, etmiyoruz. Bu umudun canlı tutulabilmesi ve örselenmemesi için bizlerin gayret göstermesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun ise;
“Kurbanlarımız kardeşlik için” sloganı ile bu yıl kesilecek kurban bedelinin yurt içinde 690, yurt dışında ise 500 Türk Lirası olarak belirlendiğini söyledi.
Tutkun, Turkiye’de 215 il ve ilçe merkezinde, yurtdışında ise 125 ülkenin 525 bölgesinde görevli ve gönüllüler nezaretinde kesim ve dağıtım yapacağını kaydetti.
1993 yılından beri yapılan kurban organizasyonunun bu güne kadar hemen her yıl arttığına dikkat çeken Tutkun,  “Allah kısmet ederse bu yıl 225 bin kurbanı dünyanın çok farklı coğrafyalarına ulaştıracagız.” dedi.

2015 verilerine göre kurban bağışı konusunda Avrupa ülkeleri içinde 40 bin 477 kurban ile Almanya’nın her yıl olduğu gibi başı çektiğini, 9 bin 5 kurbanla Fransa’nın ikinci, 8 bin 274 ile Hollanda’nın üçüncü sırada yer aldığın, diğer ülkelerin ise sırasıyla Belçika, Avusturya, İsviçre ve Danimarka şeklinde sıralandığını kaydetti.