Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Yeni Kaledonyalılar Kur’an-ı Kerim’e kavuştu

0 146

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Yeni Kaledonya Müslümanlarının talebi üzerine 100 adet Kur’an-ı Kerimi, ‘Hediyem Kur’an Olsun’ projesi kapsamında bölgeye ulaştırdı. Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Yeni bir Müslüman topluluğa milletimizin emanetini ulaştırmanın mutluluğunu yaşadık.” dedi.

TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Kur’an-ı Kerim’e hasret kimsenin kalmaması için ‘Hediyem Kur’an Olsun’ projesini başlattıklarını, bu çerçevede dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlara hediye Kur’anlar ulaştırdıklarını söyledi.

Yeni Kaledonya dini temsilcisinin Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’den “Biz Yeni Kaledonya’da yaşayan bir grup Müslümanız, elimizde hiç Kur’an-ı Kerim yok. Bize Fransızca meali olan birkaç Kur’an-ı Kerim gönderebilir misiniz?” yazılı elektronik posta ile Kur’an-ı Kerim talebinde bulunulduğunu ifade eden Görmez, şöyle devam etti: “Yeni Kaledonya, Avustralya kıtasının doğusunda bir bölge. Ülkemize binlerce kilometre uzaklıkta yeni bir Müslüman topluluğa ulaşmanın heyecanını yaşadık. Oradaki Müslüman derneğinden bir yetkili ile yazışmalar yaptık. Türkiye’den direkt uçuş yoktu. Fransa aktarmalı yaklaşık 20 saati aşan bir yolculuğun ardından 100 adet Fransızca mealli Kur’an-ı Kerimleri bölgeye ulaştırdık. Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar sürecek yolculuğumuzda Yeni Kaledonya durağında yeni bir bölgeyle, yeni bir Müslüman topluluğa milletimizin emanetini ulaştırmanın mutluluğunu yaşadık.” dedi.

İhtiyaç sahiplerine Kur’an-ı Kerim ulaştırılıyor

Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile başlatılan ‘Hediyem Kur’an Olsun’ projesi kapsamında, hayırseverlerden bağış yoluyla temin edilen Kur’an-ı Kerimlerin, Türkiye’de ve yurt dışında Kur’an-ı Kerim bulunmayan yerlere, ihtiyaç duyan ancak satın alma gücü olmayan kişi ve kurumlara ulaştırıldığını söyledi. Bugüne kadar, yurt içi 16 bin 452, yurt dışı 196 bin 559 adet olmak üzere toplamda 213 bin 11 adet Kur’an-ı Kerim hediye edildiğini vurgulayan Bilgin, bağışların parasal değerinin yurt içi 131 bin 613 TL, yurt dışı ise 2 milyon 358 bin 709 TL olmak üzere toplamda 2 milyon 490 bin 322 TL olduğunu kaydetti.

Projenin hedef kitlesinin, yurt içi ve yurt dışındaki Kur’an ihtiyacı olan kişi ve kurumlar olduğunu vurgulayan Görmez, bağış yapmak isteyenlerin bu hayra katılarak kısa mesaj, banka veya elden bağış yöntemiyle istediği miktarda Kur’anı ihtiyaç duyan kişi ve kurumlara hediye edebildiğini kaydetti.