Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Diyanet’e yeni Başkan Yardımcısı Atandı

0 538

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar’ın yerine, Özafşar’ın “sağ kolu” olarak bilinen Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr.Yüksel Salman atandı.

Mehmet Emin ÖZAFŞAR’ın görevinden alınması neticesinde kamuoyunda ve sosyal medyada birçok spekülatif haber yapılmıştı.

ÖZAFŞAR’ın yerine SALMAN’ın atanması kamuoyundaki birçok spekülasyonun da boş olduğunu göstermiş oldu.

Yüksel SALMAN Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünde yaptığı başarılı çalışmalarla gündem olmuş, adeta Diyanetin parlayan yıldız haline gelmişti. Son dönemde başarılı çalışmalarıyla göz dolduruyor. Hizmetleri birbirini takip ediyor. ‘Materyaller, bastırılan eser, yayınlanan kitaplar, çocuk dergileri ve görsel yayınlarda çalışmalar gerçekleştirildi.

Yüksel Salman Kimdir?

1967 yılında Bolu’da doğdu. 1985 yılında Bolu İmamHatip Lisesinden mezun oldu. 1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Mezuniyet sonrasında Marmara Üniversitesi Temel İslam Bilimleri İslam Hukuku Anabilim Dalında Yüksek Lisansa başladı. Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinde ihtisas kursuna katıldı ve 1993 yılında mezun oldu. Üniversite ve Yüksek Lisans öğrenimi boyunca 8 yıl, İstanbul’da farklı hocalardan Arapça, Fıkıh, Hadis, Tefsir, Akâid dallarında özel dersler aldı. 1994 yılında, “İslam Ceza Hukukunda Cezayı Düşüren Haller” isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı. 1995 yılında askerliğini kısa dönem olarak yaptı.[ad id=”2320″]

1993-1998 yıllarında Bolu ve Eskişehir’de İmam Hatiplik görevinde bulundu, İmam-Hatip Liselerinde ve Liselerde meslek dersleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdi. 1998-2000 yılları arasında Kars Selim ilçesinde müftülük görevinde bulundu. Bu görevi sürdürmekte iken, 07.06.2000 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığına atandı. Yaklaşık 5 yıl Kurul Uzmanlığı görevi yaptı. 09.05.2005 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Dairesi Başkanlığına atandı.

Kurul Uzmanlığı ve Daire Başkanlığı dönemlerinde Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalında akademik çalışmasını devam ettirdi. 2005 yılında “İslam Ceza Hukukunda Af” konulu mukayeseli çalışmasıyla bilim doktoru oldu.

“Etkili Bir Din Hizmeti Açısından Hz. Peygamberin Örnekliği, İslam’ın Sosyal Dayanışma ve İsrafa Bakışı” (müşterek) adlı bir kitabı, Başkanlığımız ve hizmetleri başta olmak üzere, çeşitli konularda yabancı dilde ve ülkemizde yayınlanmış makaleleri, tebliğ ve müzakereleri bulunmaktadır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

30.12.2010 tarihinde Dini Yayınlar Genel Müdürlüğüne atanan Dr. Yüksel Salman, evli ve iki çocuk babasıdır.

yorum Yap