Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Sudan İrşad ve Vakıflar Bakanı Mirgani’den Diyanete ziyaret

0 378

Sudan İrşad ve Vakıflar Bakanı Dr. Ammar Hüseyin Mirgani ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Sudanlı Bakan ve beraberindeki heyetle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Bakan Mirgani ile ortak basın açıklaması yaptı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Görmez,  Bakan Mirgani’nin göreve yeni başlamış olmasından dolayı tebrik ederek, ilk ziyaretinin Türkiye’ye ve Diyanet İşleri Başkanlığına yapmış olmasından dolayı ayrıca teşekkür etti.

Sudan’daki Üniversiteler ile Türkiye’deki İlahiyat Fakülteleri arasındaki ilişkiler konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aracılık yaptığını, konunun görüşmede ele alındığını ifade eden Başkan Görmez, bu ilişkilerin artarak devam edeceğinin altını çizdi.

İslam dünyasında üzerinde durulması gereken en önemli konunun din eğitimi sistemini yeniden gözden geçirmek olduğunu belirten Başkan Görmez, “İki ülkenin dini kurumları arasındaki ilişkiler, artarak devam ediyor. Güçlü işbirlikleri ve sağladığı katkılar büyük önem arz etmektedir. Üzerinde durmamız gereken bazı hususlar var. Bunların başında ise, din adamı yetiştiren fakültelerde eğitim sisteminin yeniden gözden geçirilmesi üzerinde durmamız gerekiyor” dedi.

İslam dünyasının kendisini bazı kavramlara hapsettiğini belirten Başkan Görmez, şunları söyledi;

 

“İslam dünyasının şiddet, terör, aşırıcılık gibi birkaç kelimenin hapsinden kurtulup bir an önce asıl sorunların üzerinde durması gerekiyor…”

İslami kuruluşların ve dini müesseselerin bir araya geldiklerinde kendilerini din, şiddet, terör, aşırıcılık gibi birkaç kelimeye hapsediyorlar. Bu halde asıl sorunların üzerinde durulmuyor. İslam dünyasının bir an önce bu kelimelere kendisini hapsetmekten kurtarması gerekiyor. Bir araya geldiğimizde başka dünyalarda İslamofobia hastalığından söz ediyoruz ama İslamofobia’nın Müslüman ülkelerde genç kuşakları etkisi altına aldığını unutuyoruz. Gelecek kuşakları bugün içine girdiğimiz bu girdaptan kurtarmak için İslam dünyasındaki bütün ilim adamlarına çok daha büyük görevler düşüyor.

Konuk Bakan Mirgani ise, Başkan Görmez’e kabulünden dolayı teşekkür ederek, Türk halkının ve devletinin misafirperverliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’de yabancılık çekmediklerini ve ikinci ülkeleri olarak gördüklerini de sözlerine ekleyen Bakan Mirgani, İslam dünyasında istişarenin önemine değinerek, “İslam dünyasında Müslümanların kendi aralarında yapacakları istişre büyük önem arz etmektedir. İslam’ın ‘iman’ ve ‘ihsan’ bölümlerini kendi aralarında tekrar müzakere etmeleri gerekiyor” dedi.

Başkan Görmez ile bir çok konuda fikir alış verişinde bulunduklarını kaydeden Bakan Mirgani, şöyle devam etti;

“Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla dünyaya uzatılan beyaz ellerin hizmetlerini takdirle karşılıyoruz…”

Sayın Başkan ile önemli gördüğümüz konuların üstünde durduk. İslam dünyasının içinde bulunduğu durumu konuştuk. Önümüzdeki dönemde de bu görüşmelerimiz ve işbirliğimiz artarak devam edecek. Din görevlilerin eğitimi konusunda da bir yol haritası belirledik. Dini kurumlar olarak üstümüze düşen vazifelerin farkındayız. Türkiye ile işbirliği yapıp İslam’ın güzel yüzünü göstermek için ilmi çalışmalar yapacağız. Bu sorumluluğumuzun farkındayız. Diyanet İşleri Başkanlığıyla ilişkilerimizi güçlendirip tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Diyanet aracılığıyla bütün dünyaya uzatılan beyaz ellerin hizmetlerini takdirle karşılıyoruz.

yorum Yap