Din Görevlileri.Com
Haber ve Kültür Merkezi

Yalan, hakaret ve iftira içermeyen eleştirilere açığız

0 298

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, TV NET televizyonunda katıldığı özel yayında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kurum olarak eleştirilere her zaman açık olduklarını kaydeden Erbaş, şu ifadeleri kullandı: “Biz eleştiriye her zaman sıcak bakıyoruz ve bizim inancımızda da var olan bir şeydir tenkit. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yaptığım bütün konuşmalarımda, sempozyumlarda, müzakerelerde derim ki; arkadaşlar, şu 3T metodunu her zaman devrede tutalım. Nedir 3T metodu? Takdir, tenkit, teklif. Her kurumun yaptığı güzel işler olabilir, biz de Diyanet İşleri Başkanlığı olarak güzel işler yapma niyetindeyiz ve bütün mücadelemiz bunun için. Kur’an ve sünnet ilkelerine uygun sağlıklı, doğru bilgiyi vatandaşımıza, insanımıza, hatta bütün insanlara ayrım yapmadan nasıl götürebiliriz, bunun mücadelesi içerisindeyiz. Eğer bu konuda güzel işler yapıyorsak takdir tabii ki bekleriz. Ama milletimizindir takdir, eder-etmez, o önemli değil. Tenkidini değerlendiririz. Yalnız hakaret içermeyen, iftira ve yalan taşımayan tenkitlere her zaman kapımız açık. Bu bizim eksiklerimizi tamamlamamıza vesile olacaktır. Aslında bir nimet olarak da bunu kullanmalıyız, herkes birbirini ikaz etmeli. Aslında bu Peygamberi bir metottur. Üçüncü T dediğimiz, tekliftir. Yapıcı eleştiriden sonra ‘teklifiniz nedir, madem eleştiriyorsunuz, bu işin doğrusu nedir, teklifiniz nedir’ biz her zaman böyle bir eleştiriye açığız.”

Diyanet’le ilgili asılsız haberler maksatlı yapılıyor

9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceğine dair yapılan asılsız haberlerle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanımız Dr. Ekrem Keleş Bey çıktı konuştu. Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Huriye Martı Hanımefendi çıktı konuştu. Türkiye’nin 90 bin camisinden 90 bin imamımıza hutbe okuttuk. Hutbe ki şunu buradan açıkça ifade etmek isterim: Bizim din hizmetimizde ve din eğitimimizde en hızlı toplumumuza ulaşabildiğimiz ve toplumumuzu en hızlı bilgilendirdiğimiz bir vasıtadır. 25 milyon insan bizim hutbemizi dinliyor. Milyonlarca insan bizim hutbemizi internetten okuyor. Sonra canlı yayınla televizyon veriyor. Ben hutbeyi Ahmet Hamdi Akseki Camiinden okudum ve televizyonumuz aracılığıyla canlı yayınla bütün dünyaya ulaştırdık. Ama bu eleştirileri yapan sanki duymamış gibi hareket etti. Ve bundan da ben şunu anlıyorum, Maksatlı bir husustu. Bu yüzden “Diyanet’in çocukların evlendirilebileceğine dair bir fetva verdiğini söylemek, iftiradır”

[ad id=”2412″]

“Asılsız haberler Türkiye’ye zarar veriyor”

Şu anda 81 ilimizde ve büyük ilçelerimizin 300’e yakın noktasında bizim Aile İrşat Bürolarımız var. Bu bürolarımızda 350 vaizemiz, bunların hepsi İlahiyat mezunu, yüksek lisans yapmış, içlerinde doktora yapanlar var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’mızla yapmış olduğumuz protokoller çerçevesinde İlahiyat Fakültesi dışında aile rehberliği eğitimi almış 350 personelimizle biz küçük yaşta çocukların evliliğini önlemeye çalışıyoruz ama biz böyle yaparken, bu kadar açıklamamıza rağmen hala sanki biz böyle bir fetva vermişiz gibi ısrar etmek kasıtlıdır. Bu durum ülkemizi zor duruma da düşürüyor. Hollanda’da ırkçı bir siyasetçi bizim ülkemizde yapılan bu iftiralardan hareketle Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanlığı böyle bir açıklama yapmış, böyle bir fetva vermiş bu inanılmaz bir yanlıştır. Onun için ülkemizdeki Türkiye’nin din görevlilerini sınır dışı edelim diye bir açıklama yaptı. Bu tartışmadan beslenerek bunu söyledi.”

“Diyanet kapatılırsa her cami kendi başına bir diyanet olur”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak toplumun din konusunda aydınlatma görevini eğer kanun bize vermişse biz bunu en güzel bir şekilde yapmalıyız. Biz insanlarımızı sağlıklı bilgi noktasında ne kadar çok eğitirsek ve eğitilen insanların sayısı ne kadar çok artarsa dini görünümlü örgütlere gençlerimizin kayması mümkün olmayacaktır.

Başkan Erbaş, son zamanlarda Diyanet’e yönelik kampanyaların hatırlatılması üzerine, Başkanlığın kapatılması durumunda her caminin kendi başına bir Diyanet İşleri Başkanlığı olacağını belirtti.